W poniedziałek, 4 maja odbyło się drugie z cyklu spotkań z absolwentami naszej szkoły. Tym razem naszym gościem była pani Agata Sobota, aktorka związana z Teatrem Lalki i Aktora w Kielcach. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas O - III. Aktorka wspominała lata spędzone w murach naszej szkoły i odpowiadała na pytania dzieci. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali wiersze Władysława Broniewskiego i dali popisy wokalne. Było to spotkanie pełne radosnych wzruszeń.
29 kwietnia odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Organizatorki, panie Agata Jaczyńska, Dorota Mierzwińska i Marta Zawal przygotowały piękną lekcję historii. Uczniowie klas IV - VI słowem i muzyką uczcili nasze święto narodowe i przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne związane z uchwaleniem konstytucji.
28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się II edycja powiatowego konkursu historycznego "O Żołnierzach Wyklętych", zorganizowanego przez Burmistrza Jędrzejowa, M.O.Z. NSZZ "Solidarność" w Jędrzejowie, Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach oraz Szkołę Podstawową nr 4 w Jędrzejowie. W konkursie wzięło udział czterech uczniów z naszej szkoły: Szymon Drej (klasa Va), który zajął II miejsce, Łukasz Lipka (klasa VIa), który zajął III miejsce, Roksana Dziopa (klasa VIa), Patryk Rogowski (klasa VIa). Uczniów przygotowała pani Agata Jaczyńska.
Zakończył się konkurs plastyczny dla klas I - VI w dwóch kategoriach: na logo szkoły, oraz jubileuszową pieczęć z okazji jej 100-lecia, zorganizowany przez panie Małgorzatę Rusin - Woźnicę i Anną Haczyk. Elementy przygotowanych przez uczniów prac posłużyły do stworzenia pieczęci jubileuszowej.
Oto prace naszych uczniów:
Amelia Uramowska klasa Ic
Kacper Woźnica klasa Ic
Katarzyna Haczyk klasa IIIa
Julia Olesińska klasa Va
Anna Krzelowska klasa Vb
Oliwia Wcisło klasa Vb
Łukasz Lipka klasa VIa
W piątek, 24 kwietnia na naszym Orliku odbyły się Zawody Powiatowe w Mini Piłce Nożnej Chłopców. Wzięło w nich udział pięć drużyn reprezentujących szkoły podstawowe: SP nr 3 i SP nr 4 z Jędrzejowa, Małogoszcza, Miąsowej oraz Piotrkowic. Ostatecznie nasza drużyna odniosła zwycięstwo w zawodach, drugie miejsce zajęła drużyna z SP nr 4, trzecie drużyna z Małogoszcza. Trenerem naszych chłopców jest pan Marcin Miksztal.
W czwartek, 24 kwietnia, w naszej szkole odbyło się Grand Prix Szkoły w Biegach Przez Płotki. Prawo startu w zawodach mieli wszyscy uczniowie i uczennice, którzy zdobyli medale i zajęli miejsca czwarte w poprzedzających imprezę Mistrzostwach Szkoły.
Do walki o nagrody (pamiątkowe medale) przystąpił komplet dziewcząt i chłopców, którzy podobnie jak w MS, rywalizowali w parach systemem brazylijskim. Po rozlosowaniu numerów startowych, uczestnicy biegowej zabawy przystąpili do wyścigów o miano najlepszych biegaczy przez płotki w całej szkole. Po przeprowadzeniu wszystkich biegów (w sumie stoczono 44 pojedynki) wyłoniono medalistów imprezy.
Wyniki końcowe w kategorii dziewcząt były sporą niespodzianką, gdyż skazywane na szybkie wyeliminowanie reprezentantki klas młodszych, dzielnie stawiły czoła swoim koleżankom i aż cztery z nich uplasowały się w pierwszej szóstce. Najlepszą zawodniczką szkolnego Grand Prix została jednak Joanna Baranek z klasy 6b, która w pełnej emocji finałowej potyczce pokonała Julię Olesińską z 5a. W ubiegłym roku Joasia również walczyła w finale Grand Prix, ale wtedy zajęła drugie miejsce. W biegu decydującym o brązowym medalu szybsza okazała się Kinga Szewczyk (5b), która zwyciężyła faworytkę Grand Prix, Weronikę Banasiewicz reprezentującą klasę 6b.
Wśród chłopców takich niespodzianek już nie było. Rywalizacja została zdominowana przez przedstawicieli klasy 6b, którzy opanowali całe podium. Na jego najwyższym stopniu stanął Mateusz Strzeszkowski, który w drodze po złoto, w imponującym stylu zwyciężał mocnych rywali. Srebrny krążek przypadł Wiktorowi Blicharskiemu, a po brąz sięgnął Patryk Stępień, który w finale pocieszenia wyprzedził na finiszu Wojciecha Simelę z klasy 5b.
Zawody, będące częścią obchodów stulecia miejskiej "Trójki", zorganizował i przeprowadził Piotr Wieczorek, nauczyciel wychowania fizycznego.
Piotr Wieczorek
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs sportowo - wiedzowy dla klas III - VI pod hasłem "Człowiek dla Ziemi - Ziemia dla człowieka". Na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej zmagały się ze sobą klasy IV - VI. Pierwsze miejsce zajęła klasa IVb, drugie Va, a trzecie Vb. Na trzeciej godzinie lekcyjnej przyszła kolej na klasy III. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa IIIa, drugie klasa IIIb. Całość uświetniły występy taneczne grupy uczniów z klas I i III pod kierunkiem pani Małgorzaty Bąkiewicz. Organizatorkami konkursu były panie Monika Dąbrowa, Małgorzata Mrozicka i Małgorzata Bąkiewicz.
22 kwietnia w naszej szkole zakończyły się Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przez Płotki – jedna z wielu imprez sportowych organizowanych z okazji odchodów stulecia szkoły. Zawody, przygotowane przez nauczyciela wychowania fizycznego Piotra Wieczorka, cieszyły się wielkim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż do drugiej edycji szkolnego czempionatu zgłosiła się ponad połowa uczniów uczących się w klasach IV - VI – w sumie aż 89 osób (startowały 82).
Zawody przeprowadzono w 3 grupach wiekowych (klasy IV – VI) z podziałem na dziewczęta i chłopcy – w sumie w 6 kategoriach. Uczestnicy mistrzostw rywalizowali w parach na torach o dystansie 35m, na których do pokonania mieli po 6 płotków. Obowiązywał system brazylijski, w którym 2 porażki eliminowały z dalszego udziału w biegowej zabawie. Na trzech najlepszych płotkarzy w poszczególnych kategoriach czekały medale, ufundowane przez dyrektora szkoły.
Płotkarską rywalizację rozpoczęły dziewczęta z klas piątych, które w środę, 15 kwietnia, w liczbie 15 osób przystąpiły do walki o zwycięstwo. Po rozegraniu 28 pojedynków, miano najlepszej płotkarki wywalczyła Julia Olesińska z klasy 5a, która w drodze po złoty krążek zaliczyła 5 wygranych biegów. W finałowej potyczce Julia, która przed rokiem zajęła trzecie miejsce, pokonała ubiegłoroczną złotą medalistkę - Kingę Szewczyk, reprezentującą klasę 5b. Z kolei Kinga w ramach mistrzostw stoczyła 6 pojedynków - 4 z nich zakończyła triumfem, natomiast dwa przegrała, obydwa właśnie z Julią. W biegu, którego stawką była trzecia pozycja, szybsza okazała się Patrycja Zaczkowska (5a), która wyprzedziła swą klasową koleżankę, Zuzię Krążek. W ubiegłym roku Patrycja uplasowała się na czwartej lokacie, natomiast Zuzia cieszyła się ze srebra. Tym samym skład najlepszej czwórki w kategorii uczennic klas piątych jako jedyny w szkolnych mistrzostwach pozostał niezmienny.
W tym samym dniu do biegowej zabawy przystąpili również chłopcy z klas piątych. Faworytem w 15-osobowej grupie był Wojciech Simela, który w ubiegłorocznym czempionacie nie miał sobie równych, odnosząc efektowną wygraną. Reprezentant klasy 5b potwierdził swe płotkarskie umiejętności także i w drugiej edycji szkolnych mistrzostw, powtórnie sięgając po złoty medal. W decydującym biegu, który również był powtórką sprzed roku, Wojtek pokonał Kacpra Borowieckiego z klasy 5a. W finale pocieszenia niespodziewanie zwycięstwo odniósł Piotr Putowski, który pokonał Szymona Wielińskiego. Obydwaj reprezentują klasę 5a.
Dzień później w szranki stanęli najmłodsi uczestnicy mistrzowskich zawodów, czyli uczniowie i uczennice klas czwartych, którzy w tym roku byli najmniej liczną grupą - w kategorii dziewcząt wystartowało 14 konkurentek, a wśród chłopców do walki o medale zgłosiło się tylko 10 śmiałków. Mimo to, biegowe duety czwartoklasistów stoczyły zacięte boje, po których wyłoniono najlepszych płotkarzy. Najlepszą zawodniczką okazała się Julia Marcinkowska z klasy 4b, która w finałowym biegu udanie zrewanżowała się Julii Krakowskiej (4a) za przegraną we wcześniejszej fazie rywalizacji. Trzecie miejsce przypadło Martynie Piaseckiej (4b), która zdecydowanie zwyciężyła klasową koleżankę - Oliwię Ćwiklińską.
W gronie chłopców najmłodszej kategorii złoty krążek wywalczył reprezentant klasy 4b, Mateusz Szewczyk, który w najważniejszym biegu pokonał Patryka Sobieraja (4a). Pozycję trzecią zajął z kolei Karol Strzeszkowski, który w boju o brąz był szybszy od Jakuba Maludzińskiego z klasy 4b. Ciekawostką jest fakt, iż w pierwszej i drugiej rundzie mistrzostw, Karol zwyciężył zarówno złotego jak i srebrnego medalistę, ale w półfinałowej potyczce Mateusz Szewczyk wziął rewanż za porażkę w ich pierwszym wspólnym biegu.
We wtorek, 21 kwietnia, na bieżni pojawili się chłopcy z klas szóstych. Tym razem na listę startową wpisało się 13 biegaczy - 7 z klasy 6a i 6 z klasy 6b. Po emocjonującej walce, zdominowanej przez reprezentantów 6b, dwa pierwsze stopnie podium przypadły przedstawicielom właśnie tej klasy. Najwyżej uplasował się Mateusz Strzeszkowski (6a), który był tego dnia nie do pokonania, wyprzedzając w wyścigu po złoty krążek kolegę klasowego – Aleksandra Maludzińskiego (przed rokiem kolejność była odwrotna) i rywala z klasy 6a, Kacpra Krążka (poprzednio ukończył mistrzostwa na miejscu czwartym).
Na zakończenie szkolnych mistrzostw o medale walczyły szóstoklasistki, które z liczbą 15 dziewczynek stanowiły liczne grono biegaczek aspirujących do wygranej. Po pasjonującej rywalizacji złoty krążek ponownie zawisnął na szyi Weroniki Banasiewicz, która zwycięsko wyszła ze wszystkich pięciu pojedynków, a w finałowym biegu pokonała mocną rywalkę - Joannę Baranek (rok temu zajęła trzecią pozycję). Obydwie uczestniczki finałowego startu w tej kategorii są uczennicami klasy 6b. Miano brązowej płotkarki zagwarantowała sobie natomiast Sylwia Chabior (6a), która na finiszu biegu o trzecie miejsce, wyprzedziła ubiegłoroczną srebrną medalistkę, Weronikę Kiljan, także reprezentującą klasę 6a.
Oto zestawienie medalistek i medalistów w poszczególnych kategoriach:
Dziewczęta klas szóstych: I miejsce – Weronika Banasiewicz (6b), II miejsce – Joanna Baranek (6b), III miejsce –Sylwia Chabior (6a).
Chłopcy klas szóstych: I miejsce – Mateusz Strzeszkowski (6b), II miejsce – Aleksander Maludziński (6b), III miejsce – Kacper Krążek (6a).
Dziewczęta klas piątych: I miejsce – Julia Olesińska (5a), II miejsce – Kinga Szewczyk (5b), III miejsce - Patrycja Zaczkowska (5a).
Chłopcy klas piątych: I miejsce – Wojciech Simela (5b), II miejsce – Kacper Borowiecki (5a), III miejsce – Piotr Putowski (5a).
Dziewczęta klas czwartych: I miejsce – Julia Marcinkowska (4b), II miejsce – Julia Krakowska (4a), III miejsce – Martyna Piasecka (4b).
Chłopcy klas szóstych: I miejsce – Mateusz Szewczyk (4b), II miejsce – Patryk Sobieraj (4a), III miejsce – Karol Strzeszkowski (4a).
Piotr Wieczorek
W środę, 15 kwietnia, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie zatytułowane "Stop cyberprzemocy". Pani policjant rozmawiała z uczniami klas V i VI na temat bezpieczeństwa w sieci, o zagrożeniach wynikających z korzystania z portali społecznościowych. Jednak najbardziej sugestywne dla dzieci było uświadamianie im przez funkcjonariuszkę policji tego, czego im nie wolno robić w sieci i jakie mogą być dla nich i ich rodzin konsekwencje stosowania cyberprzemocy.
We wtorek, 14 kwietnia odbył się szkolny etap VIII edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I – III. Jak co roku uczniowie rozwiązywali test w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, II i III. Organizatorką na etapie szkolnym jest pani Grażyna Terczyńska.
Wesołych Świąt!
Dnia 31 marca z racji zbliżającej się 10 rocznicy śmierci Papieża Polaka, już po raz kolejny oddaliśmy cześć świętemu Janowi Pawłowi II poprzez udział w Białym Marszu. Była to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie postać i nauczanie Wielkiego Polaka. Delegacje poszczególnych klas zapaliły znicze przed pomnikiem Ojca Świętego. Podczas wspólnej modlitwy dziękowaliśmy za dar życia Karola Wojtyły, a także prosiliśmy o Jego wstawiennictwo dla uczniów naszej szkoły i ich rodziców, dyrekcji, nauczycieli i pracowników. Niech Święty Jan Paweł II, którego rok obchodzimy w naszej Ojczyźnie wstawia się za nami i wyprasza potrzebne łaski w roku jubileuszowym 100-lecia szkoły.
Uczniowie i Nauczyciele naszej szkoły w hołdzie Janowi Pawłowi II.
Janie Pawle nasz Kochany!
Tyś lekiem na wszelkie rany.
Zawsze pomóc nam umiałeś
i w nieszczęściu pocieszałeś.
Za to wszystko dziękujmy,
razem się radujemy,
że nasz Papież,
że nasz Rodak,
w kolejce do świętości
nikogo już nie przepuści.
Nigdy nie spotkałem Cię, żałuję,
ale dzisiaj obiecuję:
Będę bliźnim swym pomagać,
pocieszać i opowiadać,
jak Papież Jan Paweł II
nie dzielił świata na panów i sługi,
lecz we wszystkich miał kolegę,
wierzyć w dobro pragnął szczerze.
Dodam jeszcze tylko:
Pamiętamy o Tobie,
czy jesteś daleko, czy blisko.
O. Jakub
W poniedziałek, 30 marca, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Jędrzejowie odbył się XII Turniej Klas VI w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Jędrzejowa na szczeblu gminnym. Drużyna reprezentująca naszą szkołę z trenerem panem Marcinem Miksztalem zajęła I miejsce, awansując tym samym do etapu powiatowego. Gratulujemy zwycięstwa! Relacja również na stronie Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie:
http://www.jedrzejow.home.pl/pl/aktualnosci/art1081.html
W niedzielę, 29 marca w Klasztorze oo. Cystersów w Jędrzejowie odbył się Świąteczny Kiermasz Charytatywny. Patronat nad nim sprawuje "Caritas", Szkolne koło wolontariatu i świetlica szkolna Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie. Młodzi wolontariusze, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami (Małgorzata Rusin - Woźnica, Monika Dąbrowa, Małgorzata Grzesik, Anna Haczyk, Katarzyna Palimąka i O. Jakub) wystawili na sprzedaż własnoręcznie wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli stroiki, pisanki, kurczaczki i zajączki wielkanocne. Zyski z kiermaszu będą przeznaczone na zakup artykułów do paczek świątecznych dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
"Idziesz przez świat
i światu nadajesz kształt
przez swoje czyny"
Stanisław Wyspiański
23 marca odbyło się spotkanie z absolwentami naszej szkoły: panem Pawłem Olszakiem - Wicewojewodą Świętokrzyskim, panią Marią Barańską - Przewodniczącą Rady Miejskiej, panem Markiem Gradem - Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych, panem Pawłem Błaszkiewiczem - radnym oraz panem Pawłem Faryną - Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły serdecznie dziękują za udział w spotkaniu po latach, za podzielenie się wspomnieniami z lat szkolnych.
W piątek, 20 marca, na powitanie wiosny nasi uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli ulicami miasta, w kolorowym, roześmianym, rozśpiewanym korowodzie. Świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny zakończyło się na placu szkolnym humorystycznym przedstawieniem przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Zdjęcia z Wiosennego Korowodu są do obejrzenia w Albumie fotograficznym.
W dniu 18 marca dzieci z klas V i VI wraz z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu Małgorzatą Rusin - Woźnicą i Małgorzatą Grzesik jak co roku były z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Braliśmy udział w warsztatach plastycznych, których tematem były ozdoby świąteczne (zajączki i kurczaki wykonywane z włóczki). Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy następną z technik plastycznych, którą chętnie wykorzystamy w przygotowaniach świątecznych ozdób i dekoracji.
Zbliżające się Święta Wielkanocne natchnęły nas do refleksji na temat pomocy drugiemu człowiekowi. W jednej ze swoich homilii papież, święty Jan Paweł II powiedział: "Potrzeby osób niepełnosprawnych są normalnymi potrzebami ludzi, którzy z pewnych względów słabsi, pozostają zawsze osobami dążącymi do pełnego wyrażenia własnej wartości.Wsparte skuteczną pomocą mogą wyzwolić w sobie niespożytą energię oraz wartości o wielkim znaczeniu dla całej wspólnoty".
Koło Wolontariatu działające przy naszej szkole jest taką" wspólnotą", która współpracuje z Warsztatem Terapii Zajęciowej. Dzięki spotkaniom i warsztatom plastycznym możemy się uczyć od siebie nawzajem. Przygotowujemy i wprowadzamy dzieci w problematykę integracji, przekonując, że współpraca pozwala wykształcić w nich normalne reakcje na czyjąś ułomność czy "inność". Od najmłodszych lat dzieci powinny być wdrażane do pomocy ludziom, którzy sami sobie nie radzą lub radzą sobie gorzej. Integracji nie należy się bać. Ma ona niepodważalną wartość na pozytywne zachowania dzieci pełnosprawne. Uczą się one pomagać, stają się lepsze - są dobre, tolerancyjne, opiekuńcze i nie biorą sobie do serca trudności, ograniczeń i niepowodzeń doceniając chociaż najmniejszy sukces.
Serdeczne podziękowania za ciepłe przyjęcie i wprowadzenie w tajniki plastycznych technik dla Pani Anny Michałkiewicz i jej podopiecznych.
Małgorzata Rusin - Woźnica
„Mówić to mało – trzeba mówić do rzeczy”
W związku z ogólnopolską imprezą kulturalną Tydzień Kultury Języka (9-14 marca) w naszej szkole przygotowano dla klas IV-VI trzy wydarzenia związane z językiem polskim:
11 marca –konkurs/zbawa z lekturą "Witajcie w akademii Pana Kleksa" dla klas IV
13 marca – konkurs kaligraficzny dla klas V
16 marca –komkurs "Sztuka Autoprezentacji" dla klas VI
Konkurs dla klas IV miał charakter zabawy, ale nie zabrakło też elementów prawdziwej, sportowej rywalizacji. Uczniów obu klas IV reprezentowały po dwie pięcioosobowe drużyny, które odpowiadały na pytania dotyczące książki o Panu Kleksie, rozpoznawały rekwizyty związane z lekturą, układały tekst piosenki śpiewany wspólnie czy wiązały na czas supełki na nitce.
Największe emocje wzbudziły wykonania piosenek na melodię „Kaczuszek” oraz przeboju „Ona tańczy dla mnie”. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna klasy IVb w składzie: Oliwia Ćwiklińska, Eryk Majcher, Natalia Olszak, Martyna Piasecka i Ewa Synowska. Każda drużyna otrzymała drobne upominki – przybory szkolne. Zabawę przygotowała i przeprowadziła pani Marta Zawal.
Sporym zainteresowaniem wśród uczniów klas V cieszył się konkurs kaligraficzny. Wzięło w nim udział 12 osób. Okazało się jednak, że pismo niewielu uczestników zbliżyło się do „kaligraficznego ideału”. Podstawowe kryterium oceniania stanowiła kształtność i prawidłowe łączenie liter oraz staranność i estetyka zapisu. Konkurs przygotowała pani Katarzyna Palimąka, współpraca: pani Marta Zawal.
Wśród najlepszych znaleźli się:
I miejsce – Magdalena Michałkiewicz kl. Va
II miejsce – Kamila Więckowska kl. Va
III miejsce – Dominika Jeżewska kl. Vb
Jako ostatni odbył się konkurs „Sztuka Autoprezentacji” dla klas VI, który najlepiej wpisywał się w hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia: „Mówić to mało – trzeba mówić do rzeczy”.
Zadaniem uczestników było przygotowanie autoprezentacji (w terminie tygodnia), zawierającej podstawowe informacje – imię i nazwisko, hobby, zainteresowania i talenty, cechy charakteru
i osobowości.
Uczestnicy konkursu oceniani byli według następujących kryteriów: poprawność i płynność wypowiedzi, oryginalność wystąpienia (treści i formy), dykcja, intonacja i inne. Kilka prezentacji
w humorystyczny i rymowany sposób opisywało autorów wystąpień.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani Dyrektor Maria Nowak, pani Małgorzata Grzesik oraz pani Katarzyna Palimąka, natomiast konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Marta Zawal.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Joanna Baranek kl. VI b
II miejsce – Wiktor Blicharski kl. VI b
III miejsce – Patryk Rogowski kl. VI a
Organizator Tygodnia Kultury Języka w szkole: Marta Zawal
Marta Zawal
W czwartek, 5 marca, klasa III a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Małgorzatą Iwanowicz, zorganizowanym przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Jędrzejowie. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Autorka zaprezentowała dzieciom napisane przez siebie słowniki: ortograficzny oraz wyrazów podobnych i przeciwstawnych. Podczas warsztatów uczniowie utrwalali zasady ortograficzne, dopisywali do podanych wyrazów ich synonimy oraz antonimy, przypominali sobie znane przysłowia. Wcielili się również w ilustratorów, obrazując wybrane przez siebie słowa ze słowników. Na koniec dzieci mogły zakupić słowniki z autografem autorki.
Ferie zimowe 2015