Z przyjemnością informujemy, że dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej Szkoły dołączyły do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”.
Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz – główny bohater książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom: jak radzić sobie ze strachem, smutkiem, porażką, jak znaleźć przyjaciela, czy warto być dorosłym?
Celem projektu jest wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci: kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji, rozwiązywania problemów, kształtowanie postaw prospołecznych, pobudzanie poczucia własnej wartości, rozwijanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji – (zgodnie z podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023).
Koordynatorem projektu jest psycholog szkolny, Agnieszka Kwiecińska
Zadanie 1
Ach co to jest za kot! Za nami pierwsze spotkanie z Amadeuszem: przedszkolaki z uwagą wysłuchały wiersza
o naszym bohaterze i wykonały jego portrety. Dużo radości sprawiło im układanie puzzli i odgadywanie imion postaci, które towarzyszyły Amadeuszowi na poszczególnych rysunkach. A Amadeusz z zadowoleniem przyglądał się wychowawcom, nucącym pod nosem piosenkę „Ama, Ama, Amadeusz....” ♪♪♪
Zadanie 2
Dzisiaj razem z kotem Amadeuszem uczyliśmy się o tym, można zrobić, by się wspólnie dobrze bawić: co to znaczy fair play, co można powiedzieć, przeciwnikowi po wygranej grze, a co wtedy, kiedy się przegra. Wszystkie zachowania, które służą dobrej zabawie spakowaliśmy do walizki, a te, które bardzo nam się nie podobały i psuły radość dziecięcych gier, wyrzuciliśmy do kosza. Odkryliśmy, że tak jak Amadeusz, my też nie lubimy przegrywać. Ale już wiemy, że od zwycięstw i porażek ważniejsza jest wspólna, miła zabawa!
Zadanie 3
8 listopada obchodzony jest jako Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Przedszkolnym obchodom tego święta towarzyszył Kot Amadeusz, który… grymasił przy jedzeniu. Było to okazją do bliższego przyjrzenia się upodobaniom kulinarnym przedszkolaków i ich śniadaniówkom ;)
Na koniec odbył się wielki test znajomości owoców: dzieci z zamkniętymi oczami kosztowały różnych owoców
i starały się odgadnąć ich nazwy. Było przepysznie!
Zadanie 4
Czytając wierszyk „O kotku Amadeuszu, który się nudził” postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i poszukać jesiennych sposobów na nudę. Najpierw wyjmowaliśmy je z wielkiej, papierowej torby pani Agnieszki, a potem sami przystąpiliśmy do działania. Był jesienny spacer i rzucanie się liśćmi, jesienne, makaronowe jeże i wyklejanki
z darami pani Jesieni.
Oczywiście wiemy też, że nuda jest bardzo potrzebna naszym mózgom i nie zawahamy się użyć tej wiedzy
w praktyce!
Zadanie 5
Oj, jak bliski nam był wierszyk „O kotku Amadeuszu, który nie chciał się dzielić” ! Rozmawialiśmy dużo o tym, czym można się dzielić, dlaczego nie chcemy tego robić i co zrobić by dzielenie się było łatwiejsze.
No i oczywiście o tym, że są takie rzeczy, którymi nie musimy się dzielić z nikim – dorośli przecież też tak mają ;) A na zajęciach stolikowych liczyliśmy i malowaliśmy Amadeuszowe zabawki. Ciekawe czy on by się z nami podzielił…
Zadanie 6
Przy okazji Światowego Dnia Walki z Depresją czytaliśmy wiersz „O kotku Amadeuszu, który bał się ciemności”. Rozmawialiśmy o uczuciach, o tym skąd się biorą, jak je poznać, jak się nazywają i najważniejsze: co zrobić z tymi, które nie są zbyt przyjemne. Byliśmy też na wystawie prac starszych kolegów pt. „Plasterki na smutek mały
i wielki”. A dla Amadeusza malowaliśmy kołderkę – żeby już nie bał się ciemności
Zadanie 7
W Dniu Kota znowu towarzyszyła nam piosenka o Kocie Amadeuszu W jej rytmie rozwiązywaliśmy kocie zagadki, próbowaliśmy narysować kota, mając zasłonięte oczy i oczywiście rozmawialiśmy o naszych domowych pupilach. Nie zgadniecie ile przedszkolaków ma w domu jednego z kuzynów Amadeusza!
Zadanie 8
Zainspirowani wierszem „O kotku Amadeuszu, który szukał talentu”, postanowiliśmy poszukać własnych! Okazało się, że każdy z nas ma jakiś talent: piłkarski, pływacki, malarski, wokalny albo recytatorski! Doskonale potrafiliśmy także rozpoznać talenty po atrybutach przygotowanych przez panią Agnieszkę. A potem ćwiczyliśmy nasze mózgi – żeby talenty nie znikły…
Zadanie 9
Wiecie co to kamishibai? To taki japoński sposób czytania bajek: trochę teatr, trochę malowanka, no i trochę opowiadanie. Przy okazji Dnia Książki, odwiedziła nas pani Agatka z takim właśnie teatrzykiem: zdziwiła się bardzo, kiedy przeczytała wiersz „O kotku Amadeuszu, który nie chciał czytać”, a potem razem robiliśmy kamishibai do wiersza, który przygotowała dla nas pani Agatka. I jak tu nie lubić czytać?
Podsumowanie
Ach, jak trudno się rozstać z Amadeuszem! Dużo się od niego nauczyliśmy, bawiąc się przy tym wyśmienicie! Pamiątkową fotoksiążkę można obejrzeć tutaj:
Fotoksiążka