Nawigacja

Pedagog i Psycholog szkolny Biblioteka szkolna Świetlica szkolna Z Kotem Amadeuszem...

Pedagog i Psycholog, Biblioteka, Świetlica

Biblioteka szkolna

 

Bibliotekarze szkolni:

Dorota Domagała - Cichoń

Anna Haczyk

 

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:

                                                              Poniedziałek:    8:00 - 13:45

                                                              Wtorek:             8:00 - 14:00

                                                              Środa:                8:00 - 13:45

                                                              Czwartek:          8:00 - 13:45 

                                                              Piątek:               8:00 - 13:45

 

 

 

"Książki są lustrem, widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie"

Carlos Ruiz Zafón "Cień wiatru"

 

 

Rok szkolny 2023/2024

 

 

"Biblioteka moich marzeń"

Na krótko przed feriami zimowymi biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny w formie przestrzennej makiety pt. "Biblioteka moich marzeń". Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I - III. Pomysłowość dzieci, fantazja, dbałość o szczegóły jak i ilość prac przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Do biblioteki wpłynęło 20 pięknych prac. Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Nikola Wnuk klasa II a
II miejsce – Alicja Nawrot klasa I b
III miejsce – Kacper Misztal klasa II a

Wyróżnienia:

Eryk Wierzchowski klasa I a
Hanna Rutyna klasa II a
Małgorzata Skowronek klasa III a
Julia Jasińska klasa III b

Pozostali uczestnicy konkursu:

Klasa I a: Adam Cak, Natalia Jawor, Kacper Królik, Martyna Machura, Lena Stich,
                Marika Szydłowska, Nikola Woźniak
Klasa II a: Igor Woźniak
Klasa II b: Oskar Ulatowski
Klasa II c: Amelia Kisiel, Mikołaj Śladkowski
Klasa III a: Nadia Gumul
Klasa III b: Laura Kowalczyk

Regulamin_konkursu_Biblioteka-moich-marzen.pdf

 

 

21 marca - Światowy Dzień Poezji

 

 

 

 

Uroczyste pasowanie uczniów klas I

na czytelników biblioteki szkolnej

http://wielki-czlowiek.pl/

 

Broszurki dla rodziców:

"O roli czytania w życiu człowieka"

"Przedszkolak idzie do biblioteki"

W dniach 12 i 18 grudnia 2023 r. odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników. Biblioteka szkolna już po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jest to ogólnopolski projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach kampanii pierwszoklasiści otrzymują Wyprawkę Czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki. W jej skład wchodzi książka pt. „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek, oraz broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów pt. „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

W czasie pasowania uczniowie dowiadują się w jaki sposób dbać o książki, poznają regulamin biblioteki szkolnej, mają też okazję pierwszy raz wypożyczyć książkę. Bibliotekarz zapoznaje uczniów z kontem czytelnika w module e-biblioteka w Librus Synergia. Na zakończenie dzieci składają uroczystą obietnicę przyrzekając kochać i szanować książki.

 

 

 

English Reading Corner

Galeria zdjęć

Z przyjemnością informujemy o utworzeniu w naszej szkolnej bibliotece English Reading Corner, czyli Angielskiego Kącika Czytelniczego. Uczniowie będą mogli tam znaleźć Readersy - książki angielskojezyczne o różnej tematyce oraz książki do nauki języka angielskiego. Na najmłodszych czytelników czekają bohaterowie Disneya, Pinokio czy Brzydkie Kaczątko. Z kolei starsi uczniowie będą mieli okazję zgłębić się w przygody Sherlocka Holmesa oraz Cwaniaczka. Zapraszamy!

 

 

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasło przewodnie brzmi: "Biblioteka szkolna - miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia". W związku z tym nauczyciele bibliotekarze i nauczyciel plastyki przygotowali konkurs plastyczny dla uczniów klas IV - VII pt. "Tu kwitnie wyobraźnia".

Regulamin_konkursu_Tu_kwitnie_wyobraznia.pdf

 

Wyniki konkursu i galeria prac:

Szczególne wyróżnienie za wyjątkowe walory artystyczne

Wiktoria Wawrzyniec klasa VI b

 

  

      I miejsce - Julia Tutaj klasa IV a             II miejsce - Kornelia Grad klasa VII a

 

  III miejsce - Laura Kaniewska klasa VII c

 

Pozostałe prace w porządku alfabetycznym:

Oliwia Barańska klasa V b

 

  

                           Mikołaj Bień klasa VII a                                Kornelia Grad klasa VII a

 

Lena Michalska klasa IV b

 

Lena Putowska klasa V c

 

Kaja Sadowska klasa IV c

 

Maja Wieczorek klasa IV b

 

 

 

 

Rok szkolny 2022/2023

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych jest obchodzony pod hasłem „Czytanie dla pokoju”. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniach 18 – 24 października zorganizowała cykl spotkań w czytelni, dedykowanych uczniom klas II i III. Uczniowie klas VIII przeczytali młodszym koleżankom i kolegom najnowszą książkę Erica – Emmanuela Schmitta pt. „Wyspa wolności”, poruszającą tematykę wolności osobistej i społecznej. Wyspa wolności to miejsce, w którym każdy robi co mu się podoba, nie panują tam żadne zasady, nie obowiązuje prawo, rządzi tam ten kto jest silniejszy, lepiej uzbrojony, lub lepiej zorganizowany. Książka Schmitta znakomicie wpasowuje się w ten niezwykle trudny w tym roku temat obchodów MMBS.  

 

Fundacja Powszechnego Czytania - książki w języku ukraińskim

Bibliotekarze szkolni zwrócili się z prośbą do Fundacji Powszechnego Czytania o książki w języku ukraińskim. Fundacja prowadzi akcję „Książka chroni”, w ramach której pozyskuje publikacje dla dzieci z Ukrainy i przekazuje je nieodpłatnie polskim placówkom, a jednocześnie pomaga finansowo ukraińskim wydawcom. Otrzymaliśmy od Fundacji Powszechnego Czytania 5 tytułów książek (razem 30 egzemplarzy), jedna z nich, zatytułowana „Bal u Lamorożca. Polsko – ukraińskie bajki o przyjaźni” jest napisana w języku ukraińskim i polskim. Dziękujemy!

 

9 listopada w bibliotece szkolnej rozpoczął się cykl spotkań z uczniami z Ukrainy. Ich celem jest czytanie młodszym dzieciom, od przedszkolaka po uczniów z klas IV, przez uczniów z klasy VII i VIII książek w języku ukraińskim. Bajki te znajdują się na stronie serwisu dla bibliotekarzy - Lustro Biblioteki (https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/).
W pierwszej odsłonie w rolę lektora i prowadzącego brawurowo wcielił się Danyl Melnychuk z klasy VIII b.

 

Pasowanie na Czytelnika

28 i 29 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Dzieci uczestniczyły w rozmowie na temat poszanowania książek, zapisów regulaminu biblioteki szkolnej oraz w pokazie multimedialnym dotyczącym wypożyczania i rezerwowania książek w module e-biblioteka dziennika elektronicznego Librus Synergia.
Po złożeniu uroczystej obietnicy, 
uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książeczki.
My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,
że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.
Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!
Obiecujemy!

Dzieci na zakończenie otrzymały wyprawkę czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki
w ramach kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek".
https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,pierwsze-abecadlo-%E2%80%93-wyprawka-czytelnicza-dla-pierwszaka,5695.html   

 

 

"To oczywiste, że znam noblistę!"

14 i 15 marca uczniowie klas VIII gościli w czytelni biblioteki szkolnej. „To oczywiste, że znam noblistę!” to temat imprezy czytelniczej w formie „escape roomu” czyli „pokoju zagadek”. Uczniowie rozwiązując zadania poszerzali swoje wiadomości na temat życia i twórczości polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Zagadki zostały przygotowane w nowoczesnych generatorach edycji tekstu: ransomizer czyli „cyfrowa notatka z żądaniem okupu” w formie listu powitalnego dla klas, pismo lustrzane, snotka i kod QR. Uczniowie rozwiązując zadania mogli korzystać
z Internetu oraz czytników kodów QR.
Dziękujemy naszym ósmoklasistom za udział w zabawie!
Bibliotekarze szkolni realizując imprezę czytelniczą skorzystali ze scenariusza Pań Justyny Rudominy
i Moniki Jabłuszewskiej, zawartego w czasopiśmie „Biblioteka w szkole” nr 9/2022.

 

Światowy Dzień Poezji

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji bibliotekarze szkolni zorganizowali imprezę czytelniczą pt. „Wiersze na wynos”. Każdy uczeń, który odwiedził dziś bibliotekę mógł poczęstować się wierszem i cukierkiem. Dzieci czytały na głos utwory wybranych przez siebie autorów. Wśród młodszych największym wzięciem cieszyła się poezja Juliana Tuwima, Kaliny Jerzykowskiej, Danuty Wawiłow, Jana Brzechwy i Marcina Brykczyńskiego, a wśród starszych Juliusza Słowackiego, ponownie Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida. Była to dla uczniów wyborna uczta dla ducha i dla ciała, a dla bibliotekarzy czysta przyjemność słuchania poezji wypowiedzianej ustami dzieci.

 

 

Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

18 kwietnia w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie uczniowie klasy V a mieli przyjemność uczestniczenia w spotkaniu autorskim z Kazimierzem Szymeczko, twórcą uhonorowanym tytułem Ambasadora Polszczyzny Literatury dla Dzieci i Młodzieży, laureatem międzynarodowego konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”.

W naszej bibliotece szkolnej znajdują się następujące pozycje książkowe Kazimierza Szymeczko: „Tajemnica jednej nocy” (z autografem autora), „Fałszerze w sieci”, a dla dzieci młodszych – „Zemsta Budzika” i „Kłopoty Komendanta Roka”.
Dziękujemy za Zaproszenie! Więcej zdjęć na Facebooku Biblioteki Publicznej: Galeria zdjęć

 

 

"Książka uczy, książka bawi!"

16 maja - impreza edukacyjno - czytelnicza dla uczniów klas IV

 

 

Konkurs frazeologiczny

30 maja w czytelni odbył się konkurs frazeologiczny dla uczniów klas VI - VII zorganizowany przez bibliotekarzy szkolnych. Na dwa tygodnie przed konkursem chętni uczniowie otrzymali zakres pojęć do opanowania. Konkurs dał uczniom sposobność do poszerzenia zasobu słownictwa języka polskiego, jakże bogatego w związki frazeologiczne. Z uwagi na to, że uczestnicy byli świetnie przygotowani, a poziom ich wiedzy wyrównany udało się wyodrębnić piątkę najlepszych, którzy staną do finałowej dogrywki. Wyniki już wkrótce!

 

Konkurs frazeologiczny - finał

6 czerwca odbył się finał konkursu frazeologicznego dla uczniów klas VI - VII. Do dogrywki stanęły uczennice klasy VI b i VI c, którym towarzyszyły kibicujące im klasy. Dziewczęta zmagały się z następującymi zadaniami: wyszukiwanie związków frazeologicznych w słownikach, objaśnianie pojęć oraz uzupełnianie zdań. Największą liczbę punktów i I miejsce uzyskała Laura Kaniewska z klasy VI c, II miejsce Bernadetta Matejkiewicz z klasy VI b, III miejsce Karolina Kurkowska z klasy VI c, oraz wyróżnienia otrzymały Weronika Dziopa i Karolina Kowalska z klasy VI b. Gratulujemy!

 

 

 

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"

Umberto Eco

 

 

 

"Autor pisze tylko połowę książki, druga połowa należy do czytelnika"

Józef Korzeniowski

 

 

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

Przysłowie chińskie

 

 

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić,
jak mało się wie"

Mikołaj Gogol

 

 

Rok szkolny 2021/2022

 

 

 

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

Program umożliwił zakup nowości książkowych spełniających oczekiwania
 uczniów naszej szkoły.

Wśród zakupionych książek znalazło się 336 pozycji beletrystycznych,
w tym 177 lektur do języka polskiego.

Ze środków w ramach wsparcia finansowego biblioteka szkolna
zakupiła także laptopa i projektor.

Pozyskane książki oraz sprzęt pozwoli realizować działania
rozwijające i promujące czytelnictwo
oraz wykorzystanie programów multimedialnych,
zasobów Internetu potrzebnych do realizacji zadań biblioteki.

Zachęcamy do zapoznania się z opisami przykładowych nowości czytelniczych:

Przykladowe_nowosci_w_bibliotece.pdf

 

 

Regulamin konkursu fotograficznego promującego czytelnictwo:

Z_ksiazka_Ci_do_twarzy.pdf

Prace uczniów wyróżnionych w konkursie fotograficznym promującym czytelnictwo - 
"Z książką Ci do twarzy":
Michał Jaczyński z klasy V a - "Złota różdżka" Heinricha Hoffmanna,
Bartłomiej Klamka z klasy VII d - "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett,
                                                                    "Przygody Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego. 

Dziękujemy i gratulujemy - Małgorzata Grzesik i Anna Haczyk

 

 

 

 

Rok szkolny 2020/2021

 

Europejskie Dni Dziedzictwa

18 września z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa uczniowie klas VII obejrzeli prezentację
pt. "Moja droga", którą przygotowała pani Agata Jaczyńska w ramach współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Jędrzejowie z biblioteką szkolną.

 

 

Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej


Na przełomie lutego i marca odbyło się w klasach pierwszych uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej - w klasie Ic 26 lutego, w klasie Ia 2 marca i w klasie Ib 12 marca. Ze względów bezpieczeństwa nie miało ono miejsca, jak co roku, w czytelni, a w salach pierwszaków. Dzieci odgadywały zagadki związane z książką, dowiedziały się z jakich pomieszczeń składa się nasza biblioteka i jakie jest ich przeznaczenie. Wysłuchały też wiersza Jana Huszczy pt. "Skarga książki",  rozmawiały na temat szanowania książek. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej
i złożyli uroczystą obietnicę:

My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,
że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!
Przyrzekamy!

Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali wyprawkę czytelniczą w ramach kampanii "Mała książka  - wielki człowiek" przygotowaną przez Instytut Książki, zrealizowaną ze środków Misnisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

Marzec - V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

W miesiącu marcu nasza bibloteka we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Jędrzejowie wzięła udział w V Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady, popularnej serii książek Małgorzaty Musierowicz. Zachęcamy odwiedzających nas czytelników do sięgnięcia do naszej półki z Jeżycjadą.

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

 

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Regulamin konkursu czytelniczego

„Książka – mój skarb”

 

Uczestnicy: I - uczniowie klas III – V
                        II – uczniowie klas VI - VIII

Termin konkursu: 1 października – 25 października 2019 r.

Miejsce składania prac: biblioteka szkolna

Technika prac: I - plakat na kartce A3, wykonany indywidualnie, techniką dowolną;
                               II – prezentacja w programie PowerPoint składająca się z co najmniej 10 slajdów.

Organizatorzy: Anna Haczyk i Małgorzata Grzesik

 

     Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji  bibliotekarze szkolni przygotowali dla Was konkurs czytelniczy pt. „Książka – mój skarb”. Tematem pracy ma być Wasza ukochana książka, ta, która Was oczarowała, pochłonęła bez reszty, ta do której chętnie powracacie. Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami, zachęćcie innych do jej przeczytania.

     Galeria prac plastycznych (plakaty), będzie ozdobą czytelni biblioteki szkolnej. Natomiast prezentacje multimedialne zostaną umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły, w zakładce Biblioteka.

W konkursie przewidziano nagrody dla autorów najlepszych prac.

 

Wyniki konkursu czytelniczego

„Książka – mój skarb”


I kategoria - plakat:
I miejsce - Bartłomiej Klamka klasa V d
II miejsce - Julia Musiał klasa III a
III miejsce - Oskar Tompolski klasa III c
Wyróżnienia: Karolina Kurkowska klasa III c
                     Maja Witkowska klasa III b
Prace można podziwiać na gazetce biblioteki szkolnej.


II kategoria - prezentacja multimedialna:
I miejsce - Katarzyna_Haczyk_Zlodziejka_ksiazek.pdf
II miejsce - Patryk_Kukla_Zostan_jesli_kochasz.pdf
II miejsce - Piotr_Skowronek_Mikolajek.pdf
Wyróżnienie - Konrad_Seredyka_Balladyna.pdf

 

 

„Szanuję książki” - spotkanie z uczniami klas II

17 października w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyło się w naszej czytelni spotkanie z uczniami klas drugich zatytułowane "Szanuję książki". Uczniowie pod koniec spotkania złożyli uroczystą obietnicę:

"My, uczniowie drugiej klasy uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!

Przyrzekamy!"

 

„Budowa książki” - Spotkanie w świetlicy szkolnej

21 października, w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, dzieci ze świetlicy szkolnej odwiedziła pani bibliotekarka. Przedstawiła dzieciom budowę książki, tę formalną, ale i tę poza materialną. Dzieci wysłuchały wiersza Anny Kamieńskiej pt. Książka, oraz Próśb książki.

 

 

 

ZDALNE NAUCZANIE

 

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, OPIEKUNOWIE!
 

Mijają kolejne dni, kiedy zamknięte są szkoły, biblioteki, księgarnie. Kiedy prawie wszyscy jesteśmy zamknięci w domu. W tym trudnym dla wszystkich czasie biblioteka szkoła zachęca do korzystania
z platform, stron dostępnych w Internecie gdzie znajdziecie książki online.
Książka to świetny sposób aby oderwać się od trosk i problemów dnia codziennego.

Dzisiaj prezentujemy platformę WOLNELEKTURY

 

https://wolnelektury.pl/
 

Ważne miejsce w polskim internecie, w którym znajdziemy książki w domenie publicznej. Czyli takie,
do których prawa autorskie już wygasły (nie trzeba płacić za dostęp).
Portal prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska. Kilka lat temu Fundacja wprowadziła wersję na czytniki. To okazał się strzał w dziesiątkę. Nigdy więcej kolejek w bibliotekach szkolnych. Można sobie lekturę wgrać na czytnik i korzystać też z bogatych przypisów albo omówień motywów literackich - te akurat są dostępne online albo w wersji PDF.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur.
Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobuki (udostępnione na wolnej licencji Creative Commons). Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).

 

Cytat ZE STRONY WOLNELEKTURY:
 

Literatura dla dzieci i młodzieży
W kolekcji tej gromadzimy utwory, które tradycyjnie były wskazywane jako lektura dla dzieci
i młodzieży. Dziś, co prawda, tragiczny Andersen i ponurzy Grimmowie mogą budzić zastrzeżenia psychologów dziecięcych i pedagogów, a archaiczny styl niektórych utworów może sprawiać, że będą one niełatwe do zrozumienia nawet dla rodziców posiadających wysokie kompetencje językowe (staraliśmy się złagodzić trudność za pomocą uwspółcześnień i przypisów).
Ta część zbioru pozostaje więc archiwum literatury dziecięcej naszych dziadków, którego przebadanie wiele może wyjaśnić w rodzinnych relacjach. Niektóre utwory (Gomulickiego, Domańskiej, Konopnickiej, Oppmana) wykorzystuje się nadal, choćby we fragmentach, w szkole. Niektóre może zostaną na nowo odkryte przez rodziców i dzieci jako domowe lektury (np. Thackeray).
Niektóre zaś nie straciły nic na atrakcyjności i mocy porywania serc i umysłów młodych czytelników -
do tych utworów należą naszym zdaniem powieści Kiplinga czy Przygody Tomka Sawyera Twaina.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura - Interwencje.

 



W czasie zamknięcia szkól, biblioteka proponuje skorzystanie z informacji o darmowych książkach, zamieszczonych na platformie czasopisma Biblioteka w Szkole:

 

https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587


Można tam znaleźć zaktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych
(lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków, w następujących blokach:

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

OFERTY FIRM

AUDIOBOOKI

Zapraszamy również do prezentowania na Librusie (poprzez wiadomości) lub na Facebooku swoich propozycji, gdzie jeszcze można znaleźć darmowe książki.

 

 

 

Drodzy uczniowie!

Zapewne Wasze wirtualne skrzynki pocztowe toną w świeżutkich zadaniach, a Wy, jako młodzi ludzie przepełnieni nieposkromioną rządzą wiedzy ;) pragniecie jak najszybciej wypełnić powierzone Wam
przez pedagogów misje. W trosce o Wasze zdrowie i samopoczucie zachęcamy jednak, abyście uwzględnili w swych codziennych harmonogramach czas wolny od nauki, przeznaczony wyłącznie dla siebie. A czyż jest lepsza forma spędzenia czasu wolnego niż podróż (którą można odbyć bez maseczki!) daleko od szarej rzeczywistości, w odległe światy tkane przez słowa, gdzie wiatr pachnie papierem,
a chwile szeleszcząc przyjemnie szepczą nieznane dotąd tajemnice?

Pisałyśmy już o stronach internetowych, gdzie możecie odnaleźć darmowe e-booki. Być może sam dostęp do powieści nie zaspakaja jeszcze w pełni Waszych potrzeb? Może chcielibyście także podzielić się
z innymi miłośnikami literatury swoimi przemyśleniami dotyczącymi nowo przeczytanych utworów?
A może dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z dziełami sztuki pisarskiej i potrzebujecie opinii kogoś bardziej doświadczonego, a ze względu na trwającą epidemię Wasz kontakt z bibliotekarzami
i pracownikami księgarni jest utrudniony?

Bez względu na to czy jesteście już zaawansowanymi czytelnikami, czy nowicjuszami biblioteka szkolna poleca Wam, a także Waszym rodzicom portal internetowy:

https://lubimyczytac.pl/

Na powyższej stronie odnajdziecie m. in.:

  • codzienną dawkę nowinek i ciekawostek ze świata literatury;
  • zapowiedzi zbliżających się premier wydawniczych i filmowych (adaptacji
    i ekranizacji książek oczywiście);
  • wywiady ze znanymi pisarzami;
  • informacje na temat książek (od tych podstawowych jak np. nazwisko tłumacza, data wydania lub liczba stron, po możliwość porównania cen danego dzieła w księgarniach internetowych oraz sprawdzenia dostępności wybranych pozycji w najbliższych bibliotekach publicznych);
  • cytaty z wybranych utworów;
  • recenzje użytkowników portalu (opinie te piszą ludzie w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i gustach literackich, a mnogość perspektyw przez nich prezentowana otwiera przed czytelnikiem nowe ścieżki interpretacji i pozwala dopasować lekturę
    do indywidualnych upodobań).

Strona umożliwia również założenie darmowego konta, które pozwala:

  • tworzyć swoją własną wirtualną biblioteczkę z indywidualnie nazwanymi przez nas półkami (nie jest to tak przyjemne jak gromadzenie prawdziwej, papierowej kolekcji, bowiem dodanych przez nas książek nie możemy czytać za pośrednictwem tej strony internetowej, mimo to jest to funkcja, która ucieszy każdego mola lubiącego powspominać dzieje swego literackiego uzależnienia, pomoże zaplanować kolejne lektury, lub po prostu z dumą śledzić jak rośnie chlubna liczba pozycji na prywatnej półce „Przeczytane”);
  • dzielić się z innymi czytelnikami swoimi refleksjami na temat przeczytanych książek pisząc lub nagrywając recenzje (od niedawna strona umożliwia zamieszczanie
    w opinii linku do filmów zapisanych na YouTube);
  • zachęcać użytkowników portalu do przeczytania naszych ulubionych utworów, zasięgać od nich czytelniczych porad oraz rozmawiać na wszelkie inne tematy (związane z tym co mole lubią najbardziej) za pomocą forum dyskusyjnego.

Mamy nadzieję, że zainteresuje Was przedstawiony powyżej portal i pomoże Wam w Waszej czytelniczej przygodzie.

Zdrowej i zaczytanej przerwy w tradycyjnej formie zajęć dydaktycznych życzy

Biblioteka Szkolna

 

 


 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

"Mikołajkowe czytanie"

5 i 7 grudnia odbyła się  akcja głośnego czytania zorganizowana przez bibliotekę szkolną, pod hasłem "Mikołajkowe czytanie", w oddziałach przedszkolnych, zerowych i klasach I - III. Uczniowie klasy IV c przeczytali cztery opowieści z książki pt. Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy: Grzegorza Kasdepke "List" i "Stajenka z pięcioma gwiazdkami", Anny Onichimowskiej "Bajka" oraz Pawła Beręsewicza "Podłużna paczka w mikołajowym papierze". W oddziałach przedszkolnych czytali Janek Bełz i Kamil Pełka, w zerówkach - Julia Dąbrowska i Nicole Szprecher, w klasach Ia i Ib Wiktor Chorko i Bartek Woźniak, w Ic i IIa Janek Pszeniczny i Mateusz Wijata, w IIIa i IIIc Kacper Witkowski i Kacper Woźnica oraz w IIIb i IIId Gabrysia Chodakowska i Alicja Jawor. 

 

 

19 marca i 9 kwietnia- Pasowanie uczniów klas I

na czytelników biblioteki szkolnej

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

 

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"Dzień Postaci z Bajek" - głośne czytanie

27 października odbyła się akcja głośnego czytania w oddziałach przedszkolnych oraz klasach Ob, Ia, IIc i IIIa pod hasłem "Dzień Postaci z Bajek" z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klasy IVa zaprezentowali książki pt. "Dżok legenda o psiej wierności" Barbary Gawryluk, "Kacperiada" Grzegorza Kasdepki, "Opowieść o Błękitnym Psie czyli o rzeczach trudnych dla dzieci" Beaty Majchrzak, "Mój kochany Kotopies" Beaty Ostrowickiej oraz "Agnieszka opowiada bajkę" Joanny Papuzińskiej. Kolejne prezentacje książek w klasach młodszych odbędą się 7 i 8 listopada.

 

 

Impreza czytelniczo - edukacyjna

"Kocha, lubi, szanuje - dziecko i jego emocje"

 21 listopada w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, odbyła się impreza czytelniczo - edukacyjna dla uczniów klas I - III, zorganizowana przez pedagogów i bibliotekarzy szkolnych pt. "Kocha, lubi, szanuje - dziecko i jego emocje". W czasie imrezy dzieci mogły wysłuchać czytanych przez panią dyrektor, bibliotekarzy i uczniów klasy IVa, opowiadań  Grzegorza Kasdepki pt. "Radość", "Miłość" i "Szczęście" z książek pt. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" oraz "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach". Drużyny z poszczególnych klas wzięły również udział w przygotowanych przez pedagogów konkurencjach: układanie puzzli, plątaninka literowa i układanka obrazkowo - zdaniowa dotycząca praw dziecka. Na zakończenie każda z klas zaprezentowała wierszyki i piosenki, a wychowawczynie odgadywały zagadki z książki Marcina Brykczyńskiego pt. "Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta ten odgadnie". Całość imprezy dopełniły piosenki z bajek "Dzwoneczek i bestia z Nibylandii", "Rodzinka Robinsonów" i "Zwierzogród".

 

 

"Mikołajkowe czytanie"

8 grudnia bibliotekarze szkolni rozpoczęli akcję głośnego czytania w klasach I - III pod hasłem "Mikołajkowe czytanie". Uczniowie klas IV tym razem czytają dwa "Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy", Barbary Gawryluk pt. "Niespodziewany gość" i Kazimierza Szymeczki pt. "Święty Mikołaj na rowerze".

 

 

Światowy Dzień Poezji

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. W związku z tym pięknym świętem inicjatorka akcji, p. Marta Zawal, zaprosiła do czytania poezji w klasach I-III oraz IV-VI panie Annę Haczyk i Małgorzatę Rusin-Woźnicę. Pani Gosia odwiedziła młodsze dzieci i oddział przedszkolny, czytając „Kaczkę Dziwaczkę” Jana Brzechwy w stosownym „kaczym” ubranku;) Panie Ania i Marta odwiedziły na różnych przedmiotach szkolnych uczniów klas IV-VI.

Sporym zaskoczeniem dla uczniów i nauczycieli był poetycki przerywnik lekcyjny w formie utworów różnych twórców: Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, Hanny Januszewskiej, Joanny Kulmowej czy Tadeusza Różewicza. Akcja spotkała się z pozytywną reakcją uczniów i nauczycieli. Były brawa i miłe komentarze za pomysł, odwagę i dobór tekstów.

Ale co najważniejsze – w tym szybkim, zwariowanym świecie zatrzymajmy się na chwilę z refleksją nad słowem pisanym, z przeżyciem wypowiedzianych słów lub słów zatrzymanych w niedopowiedzeniu...

Nie może nas przecież zabraknąć wśród odbiorców poezji!

Otwórzmy się i pozwólmy wzbogacić, upiększyć nasze życie. 

Marta Zawal

 

 

"Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci" 

28 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza dla uczniów klas III  pt. "Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci". Uczniowie klasy IVa przeczytali swoim młodszym kolegom 9 rozdziałów dotyczących dobrego zachowania z książki Grzegorza Kasdepke, a panie bibliotekarki po każdym czytanym fragmencie zadawały pytania do tekstu.

 

 

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyła się impreza edukacyjno - czytelnicza dla uczniów klas IV pt. "Książka uczy, książka bawi" zorganizowana przez nauczycielkę  języka polskiego panią Katarzynę Palimąkę i panie bibliotekarki, Małgorzatę Grzesik i Annę Haczyk. Przedmiotem naszej zabawy były książki Grzegorza Kasdepke: "Co to znaczy..." oraz "Tu i tam z Kubą i Bubą".

 
 

 

Rok szkolny 2015/2016
 
Zapraszamy do zapoznania się z książkami zakupionymi w ramach programu "Książki naszych marzeń"
 

 

 

Regulamin konkursu promującego czytelnictwo
„Kocham czytać”

Maj to miesiąc poświęcony bibliotekom i bibliotekarzom, ale przede wszystkim – promocji czytelnictwa, dlatego organizatorzy zapraszają uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie popularyzującym czytelnictwo.

Nazwa konkursu: „Kocham czytać”. Konkurs na hasło promujące czytelnictwo.

Organizatorzy: p. A. Jaczyńska (nauczyciel języka polskiego),
                             współpraca – nauczyciele bibliotekarze p. M. Grzesik, p. A. Haczyk

Termin składania prac: 12 - 20 maja 2016r.

Miejsce oddawania prac: Biblioteka szkolna

Uczestnicy: Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV - VI.

Regulamin

  1. Zadanie konkursowe polega na wymyśleniu krótkiego hasła (zdania) promującego, czyli zachęcającego do czytania książek.
  2. Uczestnik może zgłosić do konkursu dowolną ilość propozycji.
  1. Dostarczony tekst musi stanowić własny, oryginalny pomysł, nie może być plagiatem!
  2. Hasła, każde zapisane na osobnej kartce, należy składać w opisanej kopercie (imię, nazwisko, klasa) w bibliotece szkolnej.
  3. Dla każdego uczestnika przewidziany jest drobny upominek, a dla zwycięzców – nagroda specjalna!

 

Zapraszamy!

 

Zwycięskie i wyróżnione hasła w konkursie promującym czytelnictwo
"Kocham czytać"



Koleżanko i kolego, czytanie książki jest dla każdego.
Czytanie czyni lepszym – bądź lepszy!
Kiedy masz chęć na bajeczkę – wyłącz TV – weź książeczkę.
Czytaj, bo to nie boli i świat poznawaj powoli!

Czytanie – nie ma słów, aby je opisać!
Każdy człowiek ma swoją bratnią duszę – książkę.
Nie czytaj dla przymusu, czytaj dla relaksu.
Kto dużo czyta, mało na lekcji pyta.
Książka nie gryzie – książka rozumie.
Czytanie – klucz do lepszego świata.
Każdy o tym dobrze wie, że czytając, uczysz się.
Kiedy książek nie czytamy, wtedy wiedzę słabą mamy!
Żyję z książką za pan brat, bo z nią jest ciekawszy świat!
Książa nigdy Cię nie zdradzi, lecz nauczy i doradzi!
Każda książka ma gatunek – mądrości ładunek.
Nic nie daje takiej frajdy jak książkowe gry, zabawy.
Czytaj książki, to super sprawa, to nie tylko nauka, ale też zabawa!
Powiedz książka – pomyśl kolejna mądrość do przeczytania.

I miejsce - Alicja Chabuz klasa Vb

II miejsce - Maja Frej klasa Va

III miejsce - Nikola Trzaskacz klasa Va i Kacper Wojciechowski klasa IVb

Wyróżnienia: Patrycja Blicharska klasa Vb, Magdalena Chatys klasa Vb, 
                        Julia Krakowska klasa Va, Marta Stachura klasa Vb.

Podziękowania: Przemysław Chalewski klasa Va, Oliwia Golańska klasa IVb,
                            Kamil Juszczyk klasa Va, Julia Krzysztofik klasa Va, 
                            Angelika Lniak klasa Va, Patryk Sobieraj Va. 

 

8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

"Tolerancja - sztuką życia"

31 maja w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza dla klas V. To już czwarte i ostatnie z zaplanowanych na maj spotkań z uczniami, którego celem było promowanie czytelnictwa. Podobnie jak ostatnio bibliotekarze do współpracy zaprosili nauczyciela języka polskiego, panią Martę Zawal, a tłem imprezy była książka Moniki Krajewskiej pt."Mój młodszy brat". Nauczyciele przeczytali książkę o dziewczynce, której brat ma zespół Downa. Autorka w przystępny dla dzieci sposób opowiada o tolerancji wobec niepłnosprawnych kolegów i koleżanek. Uczniowie pracowali też w grupach nad zadaniami związanymi z treścią książki. Na zakończenie nauczyciele rozmawiali z dziećmi o uczuciach, które towarzyszą osobie, która została skrzywdzona, czyli "poczuciu krzywdy" i osobie, która wyrządziła krzywdę, czyli "poczuciu winy", oraz przeczytały teksty o tych uczuciach z książek Grzegorza Kasdepke pt. "Tylko bez całowania czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" oraz "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach".  

 

"Twardy orzech do zgryzienia - Bohater"

18 maja w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza dla klas IV. To już trzecie z zaplanowanych na maj spotkań z uczniami, którego celem jest promowanie czytelnictwa. Tym razem bibliotekarze do współpracy zaprosili nauczyciela języka polskiego, panią Martę Zawal, a tłem imprezy była książka  Renaty Piątkowskiej pt."Twardy orzech do zgryzienia" w szczególności przeczytany przez nauczycieli rozdział pt. "Bohater". Uczniowie bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące przeczytanego tekstu. Nauczyciele dyskutowali z dziećmi na temat bohaterstwa, tego, kim jest prawdziwy bohater, że każdy może nim zostać, nawet mały, wrażliwy na innych człowiek - dziecko. Uczniowie pracując w grupach szukali antonimów do słów związanych z bohaterstwem, uczuciami, postawami. Na zakończenie poznawali inne znaczenia słowa "bohater" i odgadywali zagadki z książki Grzegorza Kasdepke, zaczynające się od słów "nasz bohater to ktoś...". 

 

"Z piaskownicy w świat"

11 maja w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza dla klas III. To już drugie z zaplanowanych na maj spotkań z uczniami, którego celem jest promowanie czytelnictwa. Jak już wspominaliśmy, okazją do tego jest przypadający w tym miesiącu Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja). Tym razem tłem imprezy była twórczość Grzegorza Kasdepke, a w szczególności książka pt. "Z piaskownicy w świat". Uczniowie z klasy IIIa i IIIb czytali wybrane rozdziały opisujące w krótki i humorystyczny sposób obyczajowość i kulturę różnych krajów, następnie bibliotekarze zadawali pytania do tekstu słuchającym uczniom. Na zakończenie zabawy z książką, pani dyrektor Maria Nowak przeczytała dzieciom fragment książki Krystyny Drzewieckiej pt. "Piątka z zakątka", pozycji zakupionej do biblioteki w ramach programu "Książki naszych marzeń".

 

"Rady nie od parady"

5 maja w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza dla klas II. To pierwsze z  zaplanowanych na maj spotkań z uczniami, którego celem jest promowanie czytelnictwa. Okazją do tego typu  działań jest przypadający w tym miesiącu Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja). Tłem tej imprezy stała się książka Małgorzaty Strzałkowskiej pt. "Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem", zakupiona do biblioteki w ramach programu "Książki naszych marzeń". Dzieci miały okazję posłuchać wierszy czytanych przez uczniów klasy VIa, oraz pedagogów i bibliotekarzy szkolnych, panią Bożenę Adamczyk, Małgorzatę Grzesik i Annę Haczyk. Ponadto drużyny z poszczególnych klas wzięły udział w zabawach: rozwiązywaniu krzyżówki, plątaninki literowej i odgadywaniu przysłów.

 

21 marca - Światowy Dzień Poezji

Aby podkreślić wagę ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku Światowego Dnia Poezji, uczniowie klasy IVa odbyli lekcję języka polskiego w czytelni biblioteki szkolnej, gdzie nauczycielka przedmiotu – p. Marta Zawal – czytała znane i nieznane wiersze polskich twórców poezji dla dzieci. Uczniowie wysłuchali utworów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow czy Wandy Chotomskiej, ale także „nowości” w postaci wierszy Agnieszki Frączek czy Doroty Gellner. Do czytania dzieciom włączyły się panie Małgorzata Mrozicka (wychowawczyni klasy) i pani Małgorzata Rusin-Woźnica (nauczyciel świetlicy). Również kilkoro uczniów podjęło próbę głosowej interpretacji poezji kierowanej do młodszych odbiorców, co spotkało się z uznaniem kolegów i koleżanek, gdyż skupienie na sobie uwagi słuchaczy jest prawdziwą sztuką. Czytanie poezji połączone było z króciutką prezentacją sylwetek ich autorów.

                                                                                                                        

Pasowanie uczniów klas pierwszych

na czytelników biblioteki szkolnej

W trzecim tygdniu marca, w bibliotece szkolnej, odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, we wtorek 15 marca klasy Ic, w środę 16 marca klasy Id oraz w piątek 18 marca klasy Ia i Ib. Dzieci zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, tajnikami wypożyczania książek, poznały trzy pomieszczenia biblioteki, wypożyczalnię, czytelnię i magazyn, ale też odgadywały zagadki, słuchały czytanych przez bibliotekarzy wierszy. Po uroczystej przysiędze każdy z uczniów wypożyczył swoją pierwszą książkę. Na zakończenie panie bibliotekarki przeczytały dzieciom fragment książki Agnieszki Ginko pt. "Tutlandia", jednej z nowości zakupionej w ramach programu "Książki naszych marzeń".


 

Rok szkolny 2014/2015 

 

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

8 maja 2015r. przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyła się impreza czytelnicza dla klas IV pt. "Książka uczy, książka bawi! - spotkanie z książkami Grzegorza Kasdepke", zorganizowana przez panie Katarzynę Palimąkę, Małgorzatę Grzesik
i Annę Haczyk. Uczniowie odgadywali zagadki, szukali szczegółów różniących obrazki, tłumaczyli archaizmy oraz związki frazeologiczne. Wszystkie konkurencje zostały zaczerpnięte z książek Grzegorza Kasdepke, nieocenionej skarbnicy pomysłów. Naszym bibliotekarzom w dniu ich święta, życzymy jak największej rzeszy czytelników, oraz tak wspaniałych autorów książek dla dzieci jak Grzegorz Kasdepke



 

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Iwanowicz

w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie

W czwartek, 5 marca 2015r., klasa III a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Małgorzatą Iwanowicz, zorganizowanym przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Jędrzejowie. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Autorka zaprezentowała dzieciom napisane przez siebie słowniki: ortograficzny oraz wyrazów podobnych i przeciwstawnych. Podczas warsztatów uczniowie utrwalali zasady ortograficzne, dopisywali do podanych wyrazów ich synonimy oraz antonimy, przypominali sobie znane przysłowia. Wcielili się również w ilustratorów, obrazując wybrane przez siebie słowa ze słowników. Na koniec dzieci mogły zakupić słowniki z autografem autorki.

 

 

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

W piątek, 6 lutego 2015r., naszą bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z Przedszkola nr  2 Bajkowa Ciuchcia. Pani bibliotekarka rozmawiała z przedszkolakami na temat rodzajów bibliotek, pomieszczeń bibliotecznych i ich zbiorów, wypożyczania itp. Przybliżyła im też sylwetkę polskiego autora książek dla dzieci, Grzegorza Kasdepki, oraz przeczytała fragment jego książki pt. "Kacperiada". Dzieci w podzięce wyrecytowały wierszyk i obdarowały nas pięknymi, własnoręcznymi rysunkami bohaterów znanych baśni, które zdobią teraz naszą bibliotekę, za co gorąco naszym gościom dziękujemy.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3
    ul. Reymonta 1
    28 - 300 Jędrzejów
  • 0 41 386 12 51

Galeria zdjęć