13 października 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Po części oficjalnej, w której wyróżnieni nauczyciele zostali uhonorowani wysokimi odznaczeniami państwowymi, nagrodami Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Jędrzejowa, Dyrektora Szkoły za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, nastąpiła część artystyczna. Uczniowie klas V i VI zaprezentowali program ,,Spiesz się powoli…”.Po uroczystości pozostały miłe wspomnienia.
W ramach wizytacji parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie biskup Marian Florczyk odwiedził naszą szkołę .Nasz miły gość obejrzał montaż słowno-muzyczny poświecony papieżowi Janowi Pawłowi II. oraz obejrzał poloneza przepiekanie odtańczonego przez dzieci. Wysłuchał z uśmiechem na twarzy piosenkę o sobie. Znanemu ze swoich sportowych pasji biskupowi młodzież wręczyła specjalną maskotkę .
3 października WYBORY! Odbyły się w holu I piętra. Nad ich przebiegiem czuwała Komisja Wyborcza i opiekunowie SU. Na jednego z dziesięciu kandydatów mógł głosować każdy uczeń z klas IV – VI. Po tajnym głosowaniu Komisja Wyborcza podliczyła głosy w czytelni biblioteki szkolnej.
Zarząd Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2011/2012
Przewodniczący – Grzegorz Piasecki kl VI c
Zastępca przewodniczącego – Aleksandra Sowula kl. VI a
Skarbnik – Julia Bąkiewicz kl. V a
Sekretarz – Alicja Kośka kl. IV b
Pozostali kandydaci wraz z komisją wyborczą zasilą szeregi Samorządu Uczniowskiego jako jego członkowie.
3 października 2011 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI. Zanim to jednak nastąpiło podjęto następujące działania:
15 września odbyło się zebranie Samorządów Klasowych, na którym została powołana
Komisja Wyborcza w składzie:
Natalia Gołębiowska V a
Sara Hajduszkiewicz IV a
Aleksandra Łoboda V a
Katarzyna Suchmiel IV a
19 – 23 września Komisja Wyborcza w czytelni szkolnej wydawała kandydatom Karty Poparcia, następnie odbierała je i weryfikowała za pomocą List Poparcia. Każdy z kandydatów miał za zadanie zebranie dziesięciu podpisów na swojej Karcie Poparcia. Każdy uczeń mógł poprzeć tylko dwóch kandydatów.
26 września została ogłoszona lista kandydatów:
1. Alicja Kośka kl. IV b
2. Julia Bąkiewicz kl. V a
3. Joanna Czaczkowska kl. V a
4. Julia Głogowska kl. V a
5. Klaudia Kałwa kl. Va
6. Julia Dzioch kl. VI a
7. Klaudia Kośka kl. VI a
8. Roksana Mazur kl. VI a
9. Aleksandra Sowula kl. VI a
10. Grzegorz Piasecki kl. VI c
Kandydaci przygotowali krótkie informacje o sobie i swoje programy wyborcze
Informujemy, ze zgodnie z Rozporządzeniem MEN z 5 X 2010r. w sprawie organizacji roku szkolnego, po zasięgnięciu opnii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Szkolnego dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2011/2012 będą:
poniedziałek 31 X 2011r.
wtorek 3 IV 2012r. / nie dotyczy klas VI /
środa 2 V 2012r.
piątek 4 V 2012r.
piatek 8 VI 2012r.
19 września szkoła przyłączyła się do osiemnastej edycji akcji „Sprzątania Świata-Polska 2011” przewodnim hasłem jest "Lasy to życie - chrońmy je". Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Uczniowie włączyli się w akcję sprzątając teren wokół szkoły.
Nasza szkoła wzięła udział w 1 Jędrzejowskich Dniach Historii zorganizowanych przez Kleryckie Koło Historyczne w Kielcach.12 września uczniowie zostali zaproszeni na wykład ,,Ojczyzna dziś", do Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie, natomiast 11-13 września odbyła się kwesta Szkolnego Koła Wolontariuszy na rzecz chorego Huberta Maja- jędrzejowianina wśród nauczycieli, uczniów i rodziców z naszej szkoły.Zebrane pieniadze zostały przekazane do organizatora tej akcji.Bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w różnych akcjach charytatywnych.
Turniej został przeprowadzony w Szkole Podstawowej Nr 3 w Jędrzejowie 8.06.2011 r. Brały w nim udział 8 osobowe drużyny - reprezentacje uczniów klas V i VI ze szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w tym turnieju.Były to: Szkoła Podstawowa nr 3 w Jędrzejowie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jędrzejowie oraz szkoły z Łysakowa, Mnichowa, Podchojn, Prząsławia.Każda drużyna wytypowała 4 uczniów do konkurencji wiedzowych i 4 uczniów do konkurencji sprawnościowych.Turniej obejmował : konkurencje wiedzowe / krzyżówka, rozsypanka, rebus itp. / - obejmujące zakresem tematycznym przemoc, bezpieczeństwo, podstawowe prawa dziecka,konkurencje sportowo – zręcznościowe.Uczestnicy turnieju z wielkim zaangażowaniem wypełniali wszystkie zadania. Rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa.Każda konkurencja była punktowana przez niezależne jury, a o zwycięstwie zadecydowała suma zdobytych przez drużynę punktów.Jury miało także możliwość przyznania dodatkowych punktów dla drużyny za przygotowanie do turnieju np. wspólny element stroju.Zwycięzcami turnieju została drużyna ze Szkoły Podstawowej w Prząsławiu,
II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Jędrzejowie a III Szkoła Podstawowa z Podchojn. Drużyny te otrzymały jako nagrody cyfrowe aparaty fotograficzne. Pozostałe drużyny również otrzymały nagrody – sprzęt sportowy. Organizatorkami turnieju były: Bożena Adamczyk i Małgorzata Grzesik, osobą współpracującą była Jolanta Sajdak – pedagog szkolny z Gimnazjum nr 2. Turniej organizowany był pod patronatem Burmistrza Miasta Jędrzejowa przy współpracy Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Jędrzejowie.
W IV – V 2011 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym „STOP PRZEMOCY” zorganizowanym przez Burmistrza Miasta Jędrzejowa i Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej
Konkurs obejmował 2 etapy:
- I – etap szkolny – uczestniczyło w nim 20 uczniów kl. IV – VI, którzy
przygotowali prace konkursowe - plakaty.
Jury dokonało, zgodnie z regulaminem, wyboru 5 najlepszych
prac, które zostały przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej w
Jędrzejowie.
- II – etap międzyszkolny– został przeprowadzony 10.05.2011 r.
Niezależne jury dokonało wyboru najlepszych prac i przyznało nagrody.
II miejsce zdobyła praca uczennicy kl. VI b Joanny Zagały
wyróżnienie otrzymała Ola Adamczewska z kl. V c.
Prace powstały pod kierunkiem p. B. Struzik, koordynatorem i współorganizatorem konkursu była B. Adamczyk.
Koniec roku szkolnego to czas wycieczek, „zielonych szkół” i innych tego typu integracyjnych spotkań. Klasy młodsze wróciły z Rabki, klasy starsze z Krościenka ,a nasze „zerówki” wybrały się na wycieczkę do Tokarni. Dzieci wzorowo zachowywały się w szkolnym autobusie. Na miejscu pierwszy etapem było „polowanie” na pamiątkę lub zabawkę na straganie. Po tym dzieci zwiedzały kolejne budynki w muzeum. Odwiedziły aptekę, wiatrak, spichlerz , gdzie zapoznały się z tradycyjnymi strojami ludowymi mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Bardzo podobał im się dworek, który zwiedzały na bosaka. W chłopskiej zagrodzie mogły zobaczyć kozy, kury i inne zwierzaki. Była wspaniała zabawa i niezapomniane wrażenia.
Across Poland Project Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Express Publishing pt. Across Poland Project. Celem konkursu było połączenie nauki języka angielskiego ze znajomością lokalnej historii, kultury, czy zabytków. Uczniowie mieli za zadanie napisać tekst w języku angielskim dotyczący wspomnianych wyżej tematów i na jego podstawie opracować ćwiczenia. Ciekawe prezentacje wykonały zespoły z klasy Va – Ola Łodczyk, Michał Równicki i Kamil Ciapciak ( projekt o Muzeum Zegarów w Jędrzejowie ); Vc - Weronika Morąg, Milena Kojtek, Jakub Frej i Kacper Grad ( projekt o klasztorze Cystersów i Wincentym Kadłubku) i VI a – Kasia Olszewska i Asia Trólka ( projekt o klasztorze Cystersów). Życzymy wszystkim zespołom powodzenia i czekamy na wyniki!
12 maja klasy II i III rywalizowały w konkursie języka angielskiego „Sztafeta językowa”. Uczniowie brali udział w sześciu różnych konkurencjach, np. mieli za zadanie przedstawić scenki o pogodzie i sporcie, odpowiedzieć na pytania dotyczące wyświetlanego filmu i słuchanej piosenki. Jury oceniało również namalowany wcześniej obraz jednego z zabytków Londynu. Duch rywalizacji i emocje towarzyszące konkursowi spowodowały, że jury „zgubiło” kartkę z punktacją i wszystkie klasy zwyciężyły. Gratulacje!
10 maja uczniowie klas V b, Vc i VI b byli na wycieczce w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Inwałdzie. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie bazyliki w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Wadowicach uczestnicy odwiedzili dom papieża Jana Pawła II oraz próbowali słynnych wadowickich kremówek. Największą atrakcja wycieczki była niewątpliwie wizyta w Parku Miniatur i Marzeń w Inwałdzie, gdzie można było obejrzeć miniatury słynnych na całym świecie budowli. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła także jazda na szalonej powietrznej łodzi.
29 kwietnia 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się wzruszająca uroczystość poświecona pamięci Jana Pawła II.O godzinie 1120 wszyscy uczniowie szkoły jak co roku w maju ,przeszli w białym marszu pod pomnik Wielkiego Polaka znajdujący się na placu przy Klasztorze O.Cystersów. Tam w podniosłej atmosferze Ojciec Cysters przypomniał sylwetkę naszego rodaka, uczniowie i nauczyciele modlitwą i śpiewem wyrazili radość z okazji beatyfikacji Ojca Świętego. Po powrocie do szkoły o godz.1200, po poświęceniu jodły odbyło się jej uroczyste posadzenie, którego dokonali: dyrekcja szkoły, przedstawiciel rodziców, Ojciec Cysters , przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewano ,,Barkę”, ukochaną pieśń Papieża, a dzieci w zwartym szyku podchodziły do pamiątkowej tablicy, by zapamiętać tak ważne dla nas wydarzenie.
11 kwietnia 2011 roku odbyła się wzruszająca uroczystość posadzenia Dębu Pamięci i wmurowania tablicy poświęconej aspirantowi Policji Władysławowi Zielonce zamordowanemu w Twerze w 1940r. w Twerze przez NKWD.W uroczystościach udział wzięli: Marcin Piszczek- Burmistrz Miasta Jędrzejowa, Paweł Błaszkiewicz – Przewodniczący Rady Miejskiej, Renata Kawiorska –Sekretarz Gminy, Maria Barańska - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Edward Stradomski- Opat Klasztoru O.Cystersów, Dariusz Nowak- Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty, Anna Łakomiec- Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska w Kielcach, Sławomir Sędybył –Powiatowy Komendant Policji w Jędrzejowie, Marzena Piórkowska i Iwona Zapała- Funkcjonariusze Policji w Jędrzejowie ,Jan Robak –Kierownik gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jędrzejowie, Edyta Kwapień- Przewodnicząca Rady Rodziców.
Uroczystość była bardzo podniosła, powagi i dostojeństwa dodała obecność pocztów Sztandarowych Policji i naszej szkoły. Poświecenie tablicy i posadzenie dębu poprzedził piękny montaż poetycko-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną.11 kwietnia 2011r. – data ta stała się klamra spinającą wydarzenia sprzed 71 lat i tragedią smoleńską z 10 kwietnia 2010r..Uczniowie wysłuchali okolicznościowych przemówień obejrzeli spektakl z ogromnym szacunkiem i powagą .Dyrektor szkoły podziękowała serdecznie za udział w uroczystościach , a szczególne słowa wdzięczności przekazała panu Zbigniewowi Bartoskowi, który ufundował pamiątkową tablicę.
W naszej szkole od blisko trzech lat organizowana jest akcja charytatywno-ekologiczna Z(N)AKRĘTKA. Uczniowie zbierają plastikowe zakrętki i przynoszą je do szkoły. Dzięki temu nie zaśmiecają one naszych lasów i parków. Dzieci uczą się także proekologicznych zachowań. Lecz co najważniejsze, zebrane nakrętki przekazywane są firmie recyklingowej, która w zamian finansuje rehabilitację osoby niepełnosprawnej z naszego powiatu. Akcja charytatywna jest koordynowana przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.
UWAGA! W tym roku przekazaliśmy już rekordową liczbę worków z zakrętkami – 35!!!!! I zbieramy dalej.
Do miski z wodą dolewali kilka kropel czerwonej, żółtej i niebieskiej farby, po czym delikatnie przykładali kartkę papieru do tafli kolorowej wody. Chociaż brzmi to jak schemat lekcji z plastyki, była to stara, rodem z Japonii technika zdobienia papieru, którą mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów papierniczych.12 kwietnia takie warsztaty dotyczące historii powstawania papieru, zorganizowała dla uczniów ze szkół podstawowych, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie.
Całą prezentację oraz krótki wykład o procesie produkcji i zdobieniu papieru przygotowała firma Kalander z Gliwic. Przywieziona przez nich zabytkowa praska, dębowa kadź papiernicza oraz stroje mnichów, w których prowadzili warsztaty, wszystko to stworzyło naprawdę średniowieczny klimat. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie wyczerpać kartkę papieru z zatopionymi płatkami kwiatów, odsączyć masę papierową na sicie, odcisnąć w specjalnej prasie nadmiar wody i wysuszyć gotową kartę papieru. Następnie odbić na niej pieczęć lakową z inicjałem swojego imienia.
Kolejnym elementem warsztatów były zajęcia w miniskryptorium - tutaj należało podjąć próbę pisania gęsim piórem.- Warto było uświadomić dzieciom, że w obecnej dobie Internetu papier, choć nie jest wynalazkiem naszych czasów, posiada barwną i bogatą historię, wciąż pełni bardzo ważną rolę i to dzięki niemu wiele informacji zdołało przetrwać do dziś - podkreśla Beata Satro, dyrektorka Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie.W warsztatach wzięło udział 89 uczniów wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej numer 3 i 4 w Jędrzejowie.
Pierwszy dzień wiosny przebiegał pod hasłem ,,Pidżama Day”, obowiązującym strojem dla uczniów i nie tylko, była pidżama. Było wiele ciekawych konkursów: wybór najpiękniejszej miotły, bieg w śpiworach, klasowe interpretacje kołysanek, najgłośniejsze chrapanie, wybory Miss Wiosny, ,,Mój najciekawszy sen”- praca plastyczna. Organizatorzy – Samorząd Klas Młodszych, Samorząd Klas Starszych oraz Szkolna Świetlica umilali czas uczniom tym najmłodszym i troszkę starszym. Na dobre Pani Wiosna zawitała w naszych szkolnych progach .
Krzysztof Chrzanowski uczeń klasy 6a został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,,Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 od Obestyna do Wiednia". Po pozytywnym przejściu etapu szkolnego i rejonowego 11 marca w Kielcach spotkali się najlepsi uczniowie naszego województwa. W ostatecznej rywalizacji wyłoniono 8 laureatów, Krzysiu zajął 4 miejsce w województwie i uzyskła tytuł laureata.Uczeń przygotował się pod kierunkiem p.Adeli Dutkiewicz. Gratulujemy sukcesu!
W piątek, 18 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie wzięli udział w IV edycji konkursu wiedzy o sporcie, przeprowadzonym na wzór programu telewizyjnego „Jeden z Dziesięciu”. Tematyka konkursu obejmowała aktualne, najważniejsze wydarzenia sportowe, symbole igrzysk olimpijskich, słynne areny sportowe, sylwetki i sukcesy wybitnych sportowców krajowych i zagranicznych oraz podstawowe przepisy najpopularniejszych dyscyplin sportowych i była to nie tylko dobra forma sprawdzenia wiadomości uczniów z tego zakresu, ale przede wszystkim okazja do zainteresowania młodych ludzi ekscytującym światem sportu.W eliminacjach prawo startu mieli wszyscy uczniowie z klas IV-VI – ostatecznie swój akces zgłosiło 46 osób (w tym aż 19 dziewcząt). Wszyscy przystąpili do krótkiego testu (17 pytań), którego wyniki były podstawą do wyłonienia dziesiątki finalistów. Ostatecznie w tym gronie znaleźli się: Ola Bartkowska; Wiktoria Grad, Kasia Olszewska, Wojtek Maludziński i Michał Wypych (wszyscy reprezentowali klasę 6a); Przemek Blicharski i Kamil Poczęty (obaj z 6b); Piotr Skuta (5a) oraz Grzegorz Piasecki i Kuba Frej (obaj z 5c). Wielkie emocje panowały już od początku konkursu, a dodatkowym smaczkiem była wspaniała scenografia, dzięki której finaliści mogli się poczuć niemal jak w telewizyjnym studiu. W pierwszym etapie, w którym trzy serie pytań skierowane były kolejno do wszystkich dziesięciu graczy, trzech z nich udzieliło po jednej błędnej odpowiedzi, a pozostałych siedmiu zachowało komplet szans. W drugiej rundzie uczestnicy konkursu wyznaczali do odpowiedzi siebie nawzajem, tak by wyłonić finałową trójkę. Po zaciętej walce, w której w sumie padło aż 97 pytań, do ścisłego finału zakwalifikowała się Kasia Olszewska, Wojtek Maludziński i Grzegorz Piasecki.
W decydującej rozgrywce finaliści potwierdzili solidne przygotowanie do sportowej rywalizacji, gdyż zadano im ponad połowę z 40 pytań. Zwycięzcą okazał się Wojtek Maludziński, któremu szczęśliwie udało się wyeliminować konkurentów, choć jego wynik – zgromadził tylko 51 – nie jest może zbyt imponujący. Wojtek, jedyny uczeń w gronie finalistów, który startował w trzech edycjach, zwyciężył w tym konkursie już po raz drugi (pierwszy sukces odniósł przed dwoma laty). Na zakończenie wszyscy finaliści otrzymali zaszczytne Tytuły Super Kibiców Sportowych. Trzem uczestnikom ścisłego finału wręczono karnety na basen ufundowane przez Pływalnię Miejską, a zwycięzcy pamiątkową statuetkę i wartościową piłkę.