"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera
i nie buduje przyszłości"
Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uczniowie klas: IVb, Va i VIa pod kierunkiem p. Adeli Dutkiewicz i p. Marty Zawal zaprezentowali program artystyczny, mający przybliżać uczniom wydarzenia poprzedzające uchwalenie konstytucji (rozbiory, obrady Sejmu Czteroletniego), postanowienia zawarte w Konstytucji 3 maja oraz trudne pojęcia historyczne. Bardzo pomocna w zrozumieniu tych treści okazała się luźna rozmowa o Polsce XVIII wieku prowadzona przez babcię (N. Gołębiowska) i wnuczęta (A. Pazera, W. Blicharski).
Role przedstawicieli czterech stanów: szlachcica, duchownego, mieszczanina i chłopa świetnie i z odrobiną humoru odegrali M.Pyzowski, K. Sowula, W. Chodakowski i J. Chabuz, którzy wystąpili przed szkolną publicznością w strojach z tamtej epoki.
Poruszające teksty poetyckie przepięknie recytowane przez K. Suchmiel, S. Dąbek, J. Baranek, M. Stępień, J. Głogowską, K. Kałwę, przeplatane pieśniami i piosenkami o pięknie i historii naszej ojczyzny, dostarczyły widzom radości i wzruszeń.
Przedstawienie było również nietypową lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia Polaków, żyjącego w niepodległym, demokratycznym kraju, które ma to szczęście, że czasy wojen i zniewolenia zna tylko z książek i opowieści ludzi dorosłych.
26 kwietnia, w sali gimnastycznej odbył się konkurs ekologiczny dla klas IV i V pod hasłem "Przyszłość Ziemi zależy od nas". Uczniowie zmierzyli się ze sobą w kilku ciekawych konkurencjach sportowych, ale musieli też wykazać się wiedzą z zakresu ochrony środowiska. Każda z czterech klas wykonała plakat pt. "Ratujmy Ziemię". Zmagania klasowe uświetniły występy grupy Fitness. Organizatorkami konkursu były panie Małgorzata Bąkiewicz, Monika Dąbrowa i Małgorzata Mrozicka.
W środę 24 kwietnia, nasi uczniowie, wraz z kolegami ze Szkoły Podstawowej w Skroniowie i Mnichowie, uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy, którego celem było zwiedzanie obiektów sportowych. Główną atrakcją był oczywiście Stadion Narodowy, który został oddany do użytku w zeszłym roku i stał się częstą areną piłkarskich meczy z udziałem reprezentacji Polski nie tylko w czasie EURO 2012, ale również w ostatnich potyczkach Biało-Czerwonych rozegranych w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Brazylii. Nasi uczniowie mogli zasiąść na okazałych trybunach i z tej perspektywy podziwiać niezwykłą budowlę, dzięki czemu choć odrobinę mogli się poczuć jak kibice piłkarskiego widowiska. Duże wrażenie wywarła również wystawa poświęcona historii futbolu z akcentem na dokonania reprezentantów Polski. Można tu było podziwiać wiele przedmiotów związanych z najpopularniejszym sportem drużynowym – butów piłkarskich, koszulek, piłek, proporców i licznych trofeów, które gromadzono od kilkudziesięciu lat.
Nie mniej atrakcyjna była wizyta w Centrum Olimpijskim, gdzie uczniowie odwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie można było z bliska zobaczyć wiele cennych i ciekawych eksponatów przedstawiających historię rozwoju poszczególnych dyscyplin sportowych, a także sprzętu sportowego używanego przez polskich sportowców podczas letnich i zimowych igrzysk olimpijskich. Największą uwagę uczniów przyciągnęła jednak kolekcja oryginalnych medali zdobytych przez polskich olimpijczyków oraz zbiór wielkich fotografii uwieczniających najwspanialsze sukcesy reprezentantów Polski, dzięki którym trwale zapisali się na kartach polskiego olimpizmu.
Ostatnim punktem programu wycieczki było spotkanie z Luizą Złotkowską, brązową medalistką w łyżwiarstwie szybkim z Igrzysk w Vancouver w 2010r. Sympatyczna sportsmenka opowiedziała dzieciom o swojej sportowej przygodzie, odniesionych sukcesach, a także zaprezentowała akcesoria sportowe, z których korzysta uprawiając swoją sportową pasję. To spotkanie oczywiście zostało uwiecznione pamiątkowym zdjęciem, które wzbogaciło fotograficzną kolekcję dokumentującą wycieczkę.
Piotr Wieczorek
23 kwietnia, w sali gimnastycznej, odbył się, oparty na kanwie telewizyjnego quizu, konkurs wiedzy o języku polskim, zatytułowany "Kocham Cię Polski!". Wzięły w nim udział dwie drużyny szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 i 4. Drużyna gości wystąpiła w barwach białych, nasza czerwonych. Uczestnikom przyszło zmierzyć się z polskimi przysłowiami i powiedzeniami, ortografią, zagadkami biograficznymi, terminami literackimi, frazeologią i katalogiem alfabetycznym. Miłym akcentem i odpoczynkiem w zmaganiach, było krótkie przedstawienie, w wykonaniu klasy 5b, "Pani Twardowskiej" Adama Mickiewicza. Obie drużyny walczyły zacięcie i wykazały się ogromną znajomością naszego oczystego języka, ale ostatecznie zwyciężyła nasza drużyna. Opiekunką naszych gości była pani Agnieszka Grabowska, zaś organizatorkami konkursu Katarzyna Palimąka, Monika Dąbrowa i Anna Haczyk.
23 kwietnia w holu drugiego piętra, odbyło się przedstawienie zatytułowane "Ziemia to największy skarb", przygotowane przez nasze zerówki. Młodzi aktorzy w pięknych, barwnych strojach, za pomocą słowa i muzyki opowiadali nam o ekologii. Organizatorkami były panie Irena Bartkowska i Beata Głąb.
16 kwietnia odbył się szkolny etap VI Konkursu Matematycznego dla klas I - III. Wśród uczestników najlepsi okazali się:
Julia Malarczyk z klasy Ia
Magdalena Chatys z klasy IIb
Szymon Wieliński z klasy IIIa
Zwycięzcom życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym!
15 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie odbyły się Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym, dyscyplinie sportowej, która w tej placówce do tej pory nie cieszyła się zbyt wielką popularnością. Mimo to, w premierowych zawodach, zorganizowanych przez Piotra Wieczorka, nauczyciela wychowania fizycznego, udział wzięło aż 31 uczniów z klas IV-VI, którzy rywalizowali o puchar dyrektora szkoły, pani Marii Nowak.
W zawodach obowiązywał system brazylijski, co oznaczało, że uczeń, który poniósł dwie porażki, odpadał z turnieju. W sumie rozegrano więc 60 pojedynków, które przyniosły wiele emocji i sportowych wrażeń. Ostatecznie triumfatorem mistrzostw został Marcin Radziejewski z klasy 4a, który w drodze po turniejowe zwycięstwo stoczył 7 gier, z czego 6 zakończył sukcesem, a jedyną przegraną odnotował w meczu decydującym o wejściu do finału z reprezentantką klasy 6a, Aleksandrą Łobodą (awansowała do finałowej rozgrywki, pokonując pięciu konkurentów). Jednak dzięki regułom obowiązującego w turnieju systemu, obydwoje powtórnie mogli się spotkać w wielkim finale. W nim Marcin udanie zrewanżował się rywalce, ogrywając ją w trzech setach. Trzecie miejsce w zawodach wywalczył przedstawiciel klasy 5a, Konrad Sowula.
Na zakończenie turnieju odbyła się ceremonia wręczenia nagród i trofeów. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz słodycz. Uczniom, którzy zajęli trzy czołowe lokaty, wręczono pamiątkowe medale oraz nagrodzono zestawami rakiet do tenisa stołowego, natomiast zwycięzca otrzymał główną wygraną - puchar dyrektora szkoły.
Dzisiaj, 4 kwietnia odbył się sprawdzian klas szóstych. Nasi uczniowie pisali w czterech salach. Zdjęcia uśmiechniętych, ale też i bardzo przejętych szóstoklasistów można zobaczyć w albumie fotograficznym.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół - życzy Dyrekcja i grono pedagogiczne.
26 marca, w holu II piętra odbyła się inscenizacja słowno - muzyczna dla klas 0 - III, zatytułowana "Oszczędzaj - a spełnią się Twoje marzenia". Organizatorami były opieknunki SKO, a młodymi aktorami uczniowie klasy IIIa. Na koniec odbyło się podsumowanie konkursów plastycznych pt. "SKO z motywem świątecznym" oraz "Portret Pani Wiosny".
Za oknem śnieg, ale w naszych sercach i w naszej szkole zagościła dziś gorąca, kolorowa, wiosenna atmosfera. Uczniowie klas I - III bawili się z nauczycielami i Samorządem Klas Młodszych w sali gimnastycznej. Na uczniów klas IV - VI czekały zabawy tematyczne, w postaci quizów, zagadek i krzyżówek na lekcjach oraz wielka zabawa w podchody, pod hasłem "Wiosenne jaja", zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Tradycji stało się zadość, uczciliśmy należycie dzień 21 marca, mamy więc nadzieję, że WIOSNA nie ma już innego wyjścia, jak nareszcie zagościć również za naszymi oknami!
14 marca w hali Zespołu Szkół w Jędrzejowie, odbył się X Jubileuszowy Turniej Klas VI w Mini Piłce Nożnej Chłopców, zorganizowany przez Urząd Miejski w Jędrzejowie. W turnieju wzięło udział 8 zespołów, które zostały podzielone na 2 grupy. Do półfinału awansowały po 2 zespoły z każdej grupy. Drużyna z naszej szkoły rozegrała mecz o III miejsce z zespołem ze Szkoły Podstawowej z Mnichowa, wygrywając 3:1. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy III miejsce. Trenerem naszej drużyny jest p. Marcin Miksztal.
W tym roku mottem ogólnopolskiej imprezy Tydzień Kultury Języka było hasło „Język ojczysty - dodaj do ulubionych”.
Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji, której celem jest promowanie szacunku
i dbałości o język w mowie i piśmie. Z tej okazji przygotowane zostały 2 konkursy:
Konkurs Ortograficzny klas V-VI (dwuetapowy) oraz Konkurs Pięknego Czytania klas IV.
W I etapie Konkursu Ortograficznego, odbywającego się 5.03.13., wzięło udział 12 uczniów wyłonionych z klas V-VI przez nauczycieli języka polskiego: Sara Hajduszkiewicz, Sandra Molus, Igor Smorąg (kl.Va), Paulina Królikowska, Wiktoria Seweryn, Aleksandra Urbańska (kl.Vb), Joanna Czaczkowska, Aleksandra Łoboda, Wiktoria Matias (kl.VIa), Natalia Grobelak, Weronika Majcher, Klaudia Trela (kl. VIb).
Zadaniem uczestników Konkursu było poprawne zapisanie ze słuchu „najeżonego” trudnościami ortograficznymi tekstu pt. „Kobiety”. Tytuł i treść dyktanda nawiązywały do obchodzonego w TKJ Dnia Kobiet. Jak się okazało, najwięcej błędów popełniali uczestnicy w wyrazach: nie tylko, na pewno, na co dzień, powierzone, macierzyństwo.
Do II etapu, który odbył się 11. 03., zakwalifikowała się najlepsza „szóstka”:
S. Molus (Va) P. Królikowska, A. Urbańska (Vb), J. Czaczkowska, A. Łoboda, W. Matias (VIa). Tym razem umiejętności ortograficzne oraz znajomość reguł pisowni sprawdzane były przy pomocy testu ortograficznego składającego się z różnego typu zadań i poleceń. Oprócz stopnia znajomości ortografii konieczne było logiczne myślenie i zdolność kojarzenia. Walka była zacięta, ale udało się wyłonić Mistrzów Ortografii!
I miejsce – Joanna Czaczkowska (VIa)
II miejsce - Aleksandra Łoboda (VIa)
III miejsce – Sandra Molus (Va)
Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Marta Zawal.
W Tygodniu Kultury Języka nie zapomniano również o klasach IV. Chętni uczniowie mogli rywalizować ze sobą, prezentując umiejętności w Konkursie Pięknego Czytania, przeprowadzonym 8.03 w czytelni biblioteki szkolnej. Do konkursu zgłosili się: Patryk Blicharski, Roksana Dziopa, Klaudia Górecka (kl.IVa) oraz Joanna Baranek, Wiktor Blicharski, Natalia Fatyga, Mateusz Strzeszkowski, Szymon Żurek (kl.IVb).
Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się w 3 kategoriach:
- czytaniu wybranego, przygotowanego wcześniej fragmentu prozy
- zaprezentowaniu wylosowanego wiersza Juliana Tuwima
- odczytaniu wspólnego dla wszystkich fragmentu baśni
Prezentacje uczniów oceniały z dużym zaangażowaniem Pani Wicedyrektor Bożena Adamczyk oraz Pani Anna Haczyk. Szczególnie brane były pod uwagę: płynność czytania, interpretacja tekstu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Występy czwartoklasistów pokazały, że już 11-latek może prezentować wysoki poziom czytania, a nawet aktorskiego wykonania tekstu, ale powinien ciągle ćwiczyć i rozwijać tę umiejętność. Cieszymy się, że mamy w klasach IV prawdziwe perełki!
I miejsce – Roksana Dziopa (IVa)
II miejsce – Mateusz Strzeszkowski (IVb)
III miejsce – Klaudia Górecka (IVa)
Zwycięzców obu konkursów nagrodzono książkami i dyplomami. Pani Dyrektor Maria Nowak pogratulowała laureatom i życzyła kolejnych sukcesów w zmaganiach z językiem polskim.
Konkurs przygotowały: p. Marta Zawal i p. Małgorzata Grzesik.
22 lutego, w czytelni biblioteki szkolnej, w blasku świec, odbył się szkolny konkurs recytatorski poezji Władysława Broniewskiego dla klas IV - VI. Spośród 15 uczestników I miejsce zdobyła Weronika Kiljan z klasy IVa prezentując wiersz pt. "Gramy w zielone", II miejsce Aleksandra Łoboda z klasy VIa z wierszem pt. "Szczęście" i III miejsce otrzymała Joanna Baranek z klasy IVb recytując "Mój pogrzeb".
21 lutego odbył się apel podsumowujący I okres bieżącego roku szkolnego. Trzydziestu uczniów z klas IV - VI (20,3% ogółu) zostało wyróżnionych, co oznacza, że osiągnęło średnią ocen 4,75 i więcej, wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.
Wyróżnieni uczniowie klas IV - VI:
Czerwik Bartłomiej kl. IV a
Dziopa Roksana kl. IV a
Górecka Klaudia kl. IV a
Grad Martyna kl. IV a
Kalisz Joanna kl. IV a
Kiljan Weronika kl. IV a
Sadowski Sebastian kl. IV a
Szewczyk Jakub kl. IV a
Baranek Joanna kl. IV b
Blicharski Wiktor kl. IV b
Fatyga Natalia kl. IV b
Lechowicz Alicja kl. IV b
Strzeszkowski Mateusz kl. IV b
Żurek Szymon kl. IV b
Dąbek Sylwia kl. V a
Leśniewska Kamila kl. V a
Molus Sandra kl. V a
Pazera Aleksandra kl. V a
Suchmiel Katarzyna kl. V a
Bogdał Eliza kl. V b
Czaczkowska Joanna kl. VI a
Głogowska Julia kl. VI a
Ibek Maria kl. VI a
Kałwa Klaudia kl. VI a
Łoboda Aleksandra kl. VI a
Górska Ewelina kl. VI b
Kij Mateusz kl. VI b
Pardała Urszula kl. VI b
Putowska Karolina kl. VI b
Wąchała Klaudia kl. VI b
Uczniowie klas III otrzymujących odznakę "Wzorowy uczeń"
Adamczyk Mateusz kl. III a
Drej Szymon kl. III a
Michałkiewicz Magdalena kl. III a
Michno Wiktoria kl. III a
Skrobich Bartosz kl. III a
Solus Jakub kl. III a
Szczęsny Patryk kl. III a
Wieliński Szymon kl. III a
Woźniak Zuzanna kl. III a
Jeżewska Dominika kl. III b
Krzelowska Anna kl. III b
Pluta Liwia kl. III b
Równicka Kinga kl. III b
Simela Wojciech kl. III b
Szewczyk Kinga kl. III b
Więckowska Kamila kl. III Filia Węgleniec
Dzisiaj, 18 lutego w holu II piętra odbyła się akademia upamiętniająca 51 rocznicę śmierci Władysława Broniewskego. Za pomocą słowa i muzyki, recytowanych i śpiewanych wierszy oraz prezentacji multimedialnej, uczniom klas IV -VI została przybliżona sylwetka i twórczość naszego patrona.
W środę, 6 lutego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie wzięli udział w konkursie wiedzy o sporcie, przeprowadzonym na wzór programu telewizyjnego „Jeden z Dziesięciu”. Konkurs, przygotowany przez pana Piotra Wieczorka, przy współpracy pani Małgorzaty Gajdy - Blicharskiej, ma już swoją kilkuletnią tradycję – tegoroczne zmagania były już szóstą edycją – i z roku na rok niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów „trójki”.
Tematyka konkursu obejmowała aktualne, najważniejsze wydarzenia sportowe, symbole igrzysk olimpijskich, słynne areny sportowe, sylwetki i sukcesy wybitnych sportowców krajowych i zagranicznych oraz podstawowe przepisy najpopularniejszych dyscyplin sportowych i była to nie tylko dobra forma sprawdzenia wiadomości uczniów z tego zakresu, ale przede wszystkim okazja do zainteresowania młodych ludzi ekscytującym światem sportu.
W eliminacjach prawo startu mieli wszyscy uczniowie z klas IV-VI – ostatecznie swój akces zgłosiła rekordowa liczba 69 osób (w tym aż 26 dziewcząt). Niespełna miesiąc przed finałem 63 z nich przystąpiły do krótkiego testu (17 pytań), którego wyniki były podstawą do wyłonienia dziesiątki finalistów. Ostatecznie w tym gronie znaleźli się: Natalia Gołębiowska; Tomek Lato; Ola Łoboda (wszyscy reprezentowali klasę 6a); Szymon Kot; Mateusz Kij (obaj z klasy 6b); Kuba Chabuz (klasa 5a); Tomek Pstrowski; Marcin Turski (obaj z klasy 5b) oraz Bartek Celary i Wiktor Blicharski (klasa 4b).
W pierwszym etapie, w którym trzy serie pytań skierowane były kolejno do wszystkich dziesięciu graczy, trzech z nich udzieliło po jednej błędnej odpowiedzi, a pozostałych siedmiu zachowało komplet szans. W drugiej rundzie uczestnicy konkursu wyznaczali do odpowiedzi siebie nawzajem, tak by wyłonić finałową trójkę. Po zaciętej batalii, w której tym razem padło w sumie 87 pytań, do ścisłego finału zakwalifikował się Szymon Kot, Kuba Chabuz i Wiktor Blicharski.
W decydującej rozgrywce trójka finalistów również twardo walczyła między sobą o miano „najlepszego eksperta od sportu”, prezentując wysoki poziom wiedzy. Zadano w niej wszystkie 40 pytań, a rozstrzygniecie zapadło w końcówce, gdy trzeci błąd popełnił Wiktor Blicharski i w ten sposób zwycięzcą został Szymon Kot, który w finale udzielił 18 poprawnych odpowiedzi, gromadząc imponującą liczbę 281 punktów.
Na zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Wszyscy finaliści tradycyjnie otrzymali zaszczytne Tytuły Super Kibiców Sportowych oraz upominki sponsorowane przez Urząd Miejski w Jędrzejowie. Trzem uczestnikom ścisłego finału wręczono karnety wstępu na basen ufundowane przez Kierownika Pływalni Miejskiej w Jędrzejowie, akcesoria komputerowe przekazane przez Pawła Równickiego, właściciela sklepu komputerowego „Laser” oraz gadżety z logo siatkarskiego klubu PlusLigi – Effector Kielce (fundatorem był Świętokrzyski Związek Piłki Siatkowej w Kielcach). Nagrodą główną dla triumfatora konkursu był okazały grawerton, ufundowany przez dyrektora szkoły – panią Marię Nowak.
Nowością w konkursie były pytania skierowane do uczniów, którym nie udało się awansować do finału. Każda osoba, która udzieliła poprawnej odpowiedzi (rozpoznała prezentowanego na plakacie sportowca), wzięła udział w losowaniu nagród w postaci sprzętu sportowego, sponsorowanych przez pana Pawła Farynę, radnego powiatu Jędrzejowskiego.
Piotr Wieczorek
W środę i czwartek, 6 i 7 lutego odbyły się w naszej szkole bale karnawałowe dla klas I - III oraz IV - VI.
We wtorek i środę, 5 i 6 lutego, nasze zerówki i oddziały przedszkolne uczciły święto Babci i Dziadka przygotowując humorystyczny montaż słowno - muzyczny. Dzieci wspólnie z wychowawcami wykonały również upominiki w postaci laurek i kwiatów z cukierków. Niejednemu seniorowi zakręciła się łezka wzruszenia.
9 stycznia w sali gimnastycznej odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu w czasie ferii zimowych. Tematykę tę przybliżył uczniom funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie. O część artystyczną apelu zadbała grupa taneczno - sportowa Fitness pod kierunkiem pani Małgorzaty Bąkiewicz.
W czasie ferii, od wtorku do czwartku, nauczyciele będą pełnili dyżury w godzinach od 10.00 do 13.00. Będzie dostępna sala gimnastyczna, stół tenisowy, sala komputerowa oraz przez dwa dni (16 i 22 stycznia) biblioteka szkolna. Życzymy przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.