Nawigacja

Pedagog i Psycholog szkolny Biblioteka szkolna Świetlica szkolna Z Kotem Amadeuszem...

Pedagog i Psycholog, Biblioteka, Świetlica

Pedagog i Psycholog szkolny

 

 

 

Pedagodzy szkolni:

 

Małgorzata Rusin - Woźnica

Jowita Koncewicz (pedagog specjalny)

 

 

 

Psycholog szkolny:
 

Katarzyna Jackowska

 

                                                                       Poniedziałek:    12:45 - 15:20

                                                              Wtorek:              8:10 - 15:20

                                                              Środa:               12:45 - 15:20

                                                              Czwartek:           8:00 - 15:20

                                                              Piątek:               11:40 - 14:00

 

 

 

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Janusz Korczak

 

 

 

 

 

Pogadanki dla rodziców

 

 

Depresja.pdf

 

 

Małgorzata Grzesik

 

Jak_reagowac__gdy_dziecko_naduzywa_komputera_ilub_Internetu.pdf

 

 

Małgorzata Rusin - Woźnica

 

Edukacja_zdalna.pdf

 

Dojrzalosc_szkolna.doc

 

Samoocena.doc

 

 

Bożena Adamczyk i Małgorzata Grzesik

 

Problem_nadmiernego_korzystania_przez_dzieci_z_komputera_i_Internetu.pdf

 

Prawa_dziecka.doc

 

Dziecko_niedojrzale_spolecznie.doc

 

Uczen_zapominalski.doc

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2023/2024

 

 

 

IV Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie ponownie włączyła się w  obchody IV Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole było pokazanie, że szczęście i dobrostan bezpośrednio wpływają na efekty kształcenia. Pozytywne relacje rówieśnicze mają bardzo dużą rolę w utrzymaniu  szczęśliwej atmosfery w klasie. Zaangażowana była cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i wychowawcami.

Świętowaniu towarzyszyły następujące wydarzenia:

  • Klasy VI - VIII utworzyły definicje zasad bycia szczęśliwym. Poszczególne prace tworzą galerię, zdobiącą szkolny korytarz.
  • Klasy IV - V stworzyły plakaty, dotyczące szczęścia lub jego synonimów.
  • Klasy I - III ułożyły rymowanki o szczęściu oraz zrobiły emotikonki, które ozdobią gazetki w korytarzach.
  • Świetlica szkolna stworzyła podkowy na szczęście oraz nauczyli się krótkiej piosenki o szczęściu.

W bibliotece szkolnej wystawiona została skrzynka, do której można wrzucać życzliwe wiadomości do innych osób ze szkoły.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie kolejny raz przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

W ramach świętowania tego dnia nasza szkoła zorganizowała „Niebieski Dzień” w którym to uczniowie oraz nauczyciele założyli ubrania w kolorze niebieskim. Oddział przedszkolny wraz z „0” obejrzeli bajkę dotyczącą Praw Dziecka, a także wysłuchali i zatańczyli do piosenki o Prawach Dziecka. Klasy I - III uczestniczyły w projekcji animacji dotyczącej Praw Dziecka, w ten sposób uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie i utrwalić przysługujące dzieciom prawa, oraz podczas przerw na korytarzu wspólnie kolorowali dużą XXL - kolorowankę o tej tematyce. Klasy IV - VIII wzięły udział  konkursie, mieli za zadanie wykonać krzyżówkę, gdzie hasło brzmiało -  Prawa Dziecka. Ściany szkoły przyozdobione zostały plakatami oraz gazetkami ściennymi wykonanymi przez uczniów.

 

 

 

 

Rok szkolny 2022/2023

 

 

 

 

 

III Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole

 

 

 

Szczescie_TV.mp4

 

 

W bieżącym roku szkolnym, świętowaniu Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole, towarzyszyły następujące wydarzenia:

- „Dzień Marzyciela”, który zainaugurował akcję i skłonił całą społeczność szkolną do refleksji nad tym, o czym marzymy? Jakie mamy plany i cele na przyszłość? Co jest naprawdę ważne? Swoje marzenia młodsi uczniowie przedstawiali w wersji rysunkowej, zaś starsi i całkiem już dorośli – zapisywali je na karteczkach. Całość posłużyła do stworzenia „Galerii z Marzeń”

- Uczniowie klas II – IV wzięli udział w konkursie fotograficznym „Małe szczęścia”. Ich zadanie polegało na uchwyceniu aparatem tych chwil, ludzi, przedmiotów lub aktywności, które dają im szczęście

- Uczniowie klas V – VIII zostali poproszeni o stworzenie kilkuminutowego filmiku – wywiadu z nauczycielami, uczniami lub pracownikami szkoły na temat „Czym jest dla mnie szczęście w szkole?”

Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich starań w galerii powyżej.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Szkoła Podstawowa nr 3 już kolejny raz bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Dzień 20 listopada to wyjątkowa data nie tylko w kalendarzu naszej szkoły, ale również na arenie międzynarodowej. W tym dniu świętujemy rocznicę uchwalenia Konwencji
o prawach dziecka, która przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na dzieci i ich prawa.

Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony, daje im możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

W tym roku celebracji Międzynarodowego dnia Praw Dziecka towarzyszył szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w naszym kraju, który to otworzył swoje granice dla rodzin uciekających przed wojną w Ukrainie. Również nasza placówka bardzo zaangażowała się
w kwestie pomocowe w formie zbiórek i kwest. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji
o prawach dziecka, organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie,
że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka- niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju wszystkich dzieci.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.
W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W ramach tego dnia nasza szkoła zorganizowała „Niebieski Dzień” w którym to - bez wyjątku - 481 uczniów
i nauczycieli, solidarnie ubrało się na niebiesko lub posiadało element niebieski garderoby. Szkolne korytarze zdobiły gazetki edukacyjno- informacyjne oraz galerie prac plastycznych, opisujące najważniejsze prawa. Klasy IV a, b, c i V a, b, c wzięły udział w warsztatach z pedagogami i psychologiem szkolnym pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Praw Dzieci z UNICEF”. Uczniowie mieli możliwość przypomnieć sobie i utrwalić przysługujące dzieciom prawa, ale również i obowiązki. Uczniowie, rozwijając i promując czytelnictwo, wykorzystali bogate zasoby naszej biblioteki czytając pozycje dotyczące tego tematu. Nad opowiadaniami „Kucyk Pony” i „Przedstawienie” wywiązała się długa i burzliwa dyskusja (książka Anny Czerwińskiej – Rydel i Renaty Piątkowskiej „Moje prawa ważna sprawa” ). Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane zagadki, quizy i loteryjki na platformie Wordwall, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i znajomość praw dziecka. Wielu podopiecznym udało się być wysoko w rankingach. Ciekawym doświadczeniem było również zadanie dotyczące wyszukiwania przestrzeganych lub łamanych praw dziecka w bajkach takich jak: „Calineczka”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, ”Królewna Śnieżka ” itp. Dodatkową formą świętowania tego dnia były zawody sportowe rozegrane między klasami, którym przyświecała idea zdrowej rywalizacji (fair play), w duchu integracji i akceptacji drugiego człowieka, jego sukcesów ale także poniesionych porażek. Jesteśmy dumni z naszej społeczności szkolnej, że tak dojrzale i odpowiedzialnie podeszła do tematu.

 

Tematy do herbaty: Ferie bez smatfona

Herbata w zimowej (a może jednak wciąż jesiennej?) scenerii zawsze smakuje wspaniale. Zwłaszcza, kiedy można ją pić w dobrym towarzystwie! W ostatnim tygodniu przed feriami, przy herbacie właśnie, uczniowie klas piątych
i szóstych, rozmawiali z zaproszonymi gośćmi o tym, jak aktywnie i ciekawie spędzić ferie z dala od technologii cyfrowych. Pani Sylwia Górnikowska opowiadała o swojej pasji do koni i zachęcała uczniów do odwiedzenia stadniny w Sobkowie. Pani Małgorzata Bąkiewicz pokazywała, że sport to świetny sposób na radzenie sobie
ze stresem i uczenie się efektywnego zarządzania czasem, a także szansa na uczynienie swojej pasji, dającą mnóstwo satysfakcji, pracą. Pani Diana Łukasik oraz pan Benjamin Ganczarski z siłowni „Endorfina” motywowali do aktywności fizycznej, pokazując szereg korzyści nie tylko dla ciała, ale także dla psychiki. Pan Mateusz Kwieciński z „Rowerowego Jędrzejowa” zachęcał młodzież do korzystania z lokalnej infrastruktury rowerowej. Ostatni gość, pan Dominik Butenko z Klubu Sportowego Naprzód Jędrzejów, próbował zarazić zarówno chłopców jak i dziewczyny, miłością do piłki nożnej.

A więc… Jak spędziliście ferie zimowe?

 

 

Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji, w naszej szkole przeprowadzono akcję informacyjno – psychoedukacyjną. Klasy VI – VIII miały okazję obejrzeć filmy o doświadczeniach nastolatków chorujących na depresję; porozmawiać o faktach i mitach dotyczących tej choroby - coraz częściej bowiem dotyka ona już uczniów szkół podstawowych. Z kolei uczniowie klas I – III zostali poproszeni o stworzenie rysunków, przedstawiających ich sposoby na poradzenie sobie ze smutkami, troskami, problemami – tak powstały „Plasterki na smutek mały i wielki” (można je oglądać na korytarzu I-go piętra oraz w gablocie w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej).

Chcemy uwrażliwić także Państwa na sygnały mogące świadczyć o tym, że Wasze Dziecko może właśnie mierzyć się z zaburzeniami nastroju. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

- wszelkie zmiany rytmu snu (bezsenność, nadmierna senność itp.), spadek/ wzrost apetytu,
- trudności z koncentracją, pamięcią, uczeniem się, odbiegające od typowych dla dziecka oceny szkolne
- drażliwość, wybuchowość, napady złości
- zanik aktywności, które dotychczas sprawiały dziecku przyjemność (nic go nie cieszy)
- unikanie kontaktu z innymi ludźmi (w tym także ucieczka w świat wirtualny)
- niepokój, lęk, napięcie
- bóle głowy, brzucha, wymioty, bóle mięśniowo - kostne
- bezsilność, ciągłe zmęczenie, przygnębienie, płaczliwość, spowolnienie, utrata energii motywacji, poczucie stałego zmęczenia
- samooskarżanie, spadek samooceny (Do niczego się nie nadaję)
- zaprzestanie dbania o swój wygląd zewnętrzny, higienę
- nawracające myśli o śmierci

Zachęcamy do kliknięcia w linki do filmów opowiadających historie nastolatków, którzy zachorowali na depresję:

Dlaczego sięgają po żyletki? Depresja u nastolatek.

Znikające dzieci - nastoletnia depresja

 

 

Światowy Tydzień Mózgu

Czy wiecie, że mózgu nie można przeszczepić? Albo, że mózg Einsteina został dokładnie zbadany
i zakonserwowany w Ośrodku Medycznym Uniwersytetu Princeton? Światowy Tydzień Mózgu (obchodzony
w dniach 13 - 19 marca) w SP nr 3 był okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy o tym niezwykłym narządzie,
ale i do gimnastyki umysłu - zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wzięli oni udział w quizie "Mózg - to się
w głowie nie mieści." Również dzieci ze świetlicy zaangażowały się w ćwiczenia rozwijające funkcje mózgowe. Podczas warsztatów pracując w grupach odkrywały tajemnice obu półkul i ćwiczyły funkcje poznawcze. Mózg jest bardzo ważnym organem, o który musimy dbać przez całe życie. Podczas tych zajęć przedstawiono różnorodność ćwiczeń i możliwości pomagających nam rozwijać ten organ.

 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Symbolem tego święta są niebieskie puzzle: niebieski jako najgłębszy z kolorów, kojarzony jest z nieskończonością nieba, niematerialnością, niezwykłością i czystością, a puzzle symbolizują intelekt, uporządkowanie, złożoność i różnorodność w jednoczesnym podobieństwie. W ramach świętowania tego dnia, uczniowie klas I-IV oraz dzieci uczęszczające na świetlicę, obejrzeli filmy informacyjno- edukacyjne „Jaś i niebieskie motyle” oraz „Amaizing things Happen” i dzielili się z wychowawcami swoimi refleksami w tym obszarze. Na przerwach wspólnie wykonali malowankę XXL, przedstawiającą symbole autyzmu – można ją podziwiać w holu na parterze. Tam też umieszczona została przygotowana przez pedagogów i psychologa tablica, przedstawiająca w przystępny sposób specyfikę tego zaburzenia.

W geście solidarności z osobami ze spectrum autyzmu, uczniowie i nauczyciele złożyli w tym dniu niebieskie elementy garderoby.

 

 

 

Rok szkolny 2021/2022

 

 

II Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole

 

W dniach 20 - 26.09.2021 nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody II Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. W związku z powyższym, uczniowie wraz z wychowawcami  klas I - III uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pedagoga i psychologa: próbowali wspólnie zdefiniować co to takiego szczęście?, czym jest szczęście w szkole?, po czym poznać człowieka szczęśliwego?, jakie są powody bycia szczęśliwym?, co sprawia uczniom w szkole radość i w jaki sposób zarażać się szczęściem?

Z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania Hanny Hajzak pod tytułem „Szczęście” i z zainteresowaniem przyglądali się przygotowanym rekwizytom – symbolom szczęścia: czterolistnej koniczynie, figurce kominiarza czy podkowie. Na zakończenie burzliwej dyskusji, uczniowie swoje pomysły na Dobre Słowa I Symbole przenieśli na brystol wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Prace zostały wyeksponowane na korytarzach naszej szkoły, aby cieszyły oko i przypominały zarówno uczniom jak i pracownikom, że szczęście powinno trwać przez cały rok, a nie tylko podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.

Klasy starsze IV - VIII  przygotowały - ŚWIĘTO DOBREGO HUMORU: w formie gazetek – kolażu, zawierających żarty, żarciki, kawały, zabawne rysunki.

W ramach tego projektu również świetlica zorganizowała zajęcia o tej tematyce. Zadaniem świetliczaków było zaśpiewanie hymnu szczęścia, bo jak wiadomo jednym z przejawów szczęścia jest śmiech - dzieci trenowały śmiech zwiększając tym poczucie szczęścia. Na zakończenie uczniowie zostali nagrodzeni za trud i wysiłek włożony w różnego rodzaje interpretacje śpiewu: odbyła się degustacja czekolady, która jak wiadomo uważana jest za symbol szczęścia ze względu na swoje walory zdrowotne i smakowe.

Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole jest pokazanie, że szczęście i dobrostan bezpośrednio wpływają na efekty kształcenia. Pozytywne relacje rówieśnicze mają bardzo dużą rolę w utrzymaniu  szczęśliwej atmosfery w klasie. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, pandemicznym czasie. Uczniowie naszej szkoły pierwszy raz brali udział w takim projekcie, ale jesteśmy przekonane, że nie po raz ostatni. Będziemy ich dopingować do kontynuacji takiego przedsięwzięcia w przyszłym roku szkolnym.

Pedagodzy i psycholog

 

 

 

 

 

 

 

 

#świętokrzyskieNIEhejtuje to kampania społeczna Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, uświadamiająca niebezpieczeństwo hejtu i konsekwencji z nim związanych

„Jestem głęboko przekonany, że wspólnie z partnerami akcji, Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a także innymi instytucjami współpracującymi w kampanii nasze starania, przyniosą wymierne efekty i zwiększą świadomość dotyczącą hejtu w środowisku zarówno młodzieżowym, jak i wśród dorosłych. Szanujmy, nie hejtujmy. Razem możemy więcej!”

Zbigniew Koniusz
Wojewoda Świętokrzyski

Hejt to pełne nienawiści działania, które przede wszystkim odnoszą się do Internetu. Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie. Hejt może być skierowany ku jednej osobie, przedstawicielom konkretnego narodu czy osobom o innym światopoglądzie.
Hejt to nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają osobę o odmiennym zdaniu, to także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści publikowane przez hejterów nie posiadają żadnej wartości i mają na celu sprawienie przykrości danej osobie. W przypadku hejtu dostępne są dwie drogi ochrony prawnej: karna i cywilna.

Łatwość dostępu do Internetu, przeniesienie relacji do sieci, masowe korzystanie z portali społecznościowych, czas online sprawiają, że dzieci i młodzież są obecnie bardziej narażone na cyberprzemoc. Rewolucja cyfrowa, poza oczywistymi korzyściami, pociąga za sobą konsekwencje w postaci np. źle rozumianej wolności słowa w sieci. Brak jakichkolwiek granic wypowiedzi przejawia się agresją, a ponieważ jest ona w Internecie wszechobecna - z czasem przestaje szokować. Jeśli nie dotyczy nas bezpośrednio, stajemy się na nią powoli obojętni. Jednak nie zmienia to faktu, że jest istotnym problemem społecznym.

 

Wśród czynników wyzwalających hejt znajdują się: potrzeba rozładowania silnych emocji (np. złość, zazdrość), chęć zaimponowania innym, zdobycia popularności w określonej grupie, zemsta, niska samoocena, czy bezsilność.

Istotną przyczyną jest też nuda i brak świadomości dotyczących konsekwencji takiego zachowania, słaba empatia, a czasem żart, którego konsekwencji, w postaci krzywdy ofiary, sprawca nie przewidział. Zdarza się, że brak reakcji odbiorcy umożliwia dalszą bezkarność hejterowi.

 

Jak budować świat bez nienawiści?

Wskazówki dla uczniów

  • Bądź aktywny w Internecie, stosując zasady netykiety.
  • Jeśli widzisz obraźliwy komentarz, mem lub film, zgłoś to administratorowi. Twoja reakcja ma znaczenie.
  • Jeśli odczuwasz złość, czytając jakiś komentarz, zrób sobie chwilę przerwy, żeby Twoja reakcja nie skończyła się nienawistną odpowiedzią.
  • Każdy ma prawo mieć odmienną opinię w jakiejś sprawie i wyrażać ją w sposób kulturalny, z zachowaniem szacunku dla innych komentujących. Pamiętaj, krytyka powinna być konstruktywna.
  • Miej swój styl – nie karm trolli.

Zamiast samodzielnie zmagać się z hejtem, zwróć się o pomoc. Możesz porozmawiać najpierw ze swoimi rodzicami. Gdy powiesz, co Cię gnębi, na pewno pomogą Ci znaleźć rozwiązanie. Pamiętaj, że hejt to przestępstwo. Twoi internetowi oprawcy poniosą odpowiedzialność karną! Nikt w internecie nie jest anonimowy! Pomoc uzyskasz także od nauczycieli i szkolnego pedagoga.
 

Jak walczyć z hejtem?

Zgłoś sprawę na policję

Gdy jesteśmy świadkami wpisów bądź komentarzy, które mogą wypełniać znamiona hejtu, warto zrobić tzw. „screena” i załączyć go do zawiadomienia, które należy złożyć w wybranej jednostce policji lub prokuratury.

Zgłoś sprawę do sądu

Jeżeli mowa nienawiści jest skierowana przeciwko tobie, możesz walczyć o zadośćuczynienie – czyli określoną w pozwie kwotę mającą na celu wyrównanie szkody niemajątkowej, w tym wypadku wynikającej z naruszenia naszych dóbr osobistych.

Zgłoś sprawę administratorowi strony internetowej

Zgodnie z art. art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną odpowiedzialność pośrednika (na przykład właściciela stron internetowych publikujących teksty i umożliwiających ich komentowanie), rozpoczyna się, gdy użytkownik poinformuje go o bezprawnym charakterze opublikowanych danych. Administrator platformy musi wówczas zareagować.

Zgłoś sprawę odpowiednim organizacjom

Jeśli padłeś ofiarą bądź byłeś świadkiem poniżania, wyzywania czy zwykłego chamstwa – nie bój się reagować i zgłaszać takich przypadków. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od języka. Przydatne strony internetowe: www.zglosnienawisc.otwarta.org, www.mowanienawisci.info, www.hejtstop.pl.

Wskazówki dla rodziców

  • To od Ciebie dziecko uczy się, jak komentować rzeczywistość. Rób to z kulturą i przekonaniem, że jesteś dla swojego dziecka wzorem do naśladowania.
  • Bądź uważnym rodzicem, ciekawym dziecka i jego świata.
  • Często rozmawiaj ze swoim dzieckiem i słuchaj, co mówi.
  • Towarzysz dziecku w czasie pierwszych kontaktów z internetem. Bądź przewodnikiem i źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. Wskazuj pozytywne zastosowania sieci.
  • Pomóż dziecku znaleźć hobby niezwiązane z internetem i pomagaj w regularnym dbaniu o zainteresowania.
  • Interesuj się bieżącą aktywnością swojego dziecka w sieci. Poznaj portale internetowe najczęściej odwiedzane przez Twoje dziecko.
  • W kontakcie z nastolatkiem zbuduj bezpieczną więź. Nie zabraniaj korzystania z internetu, ale ucz dobrych praktyk i stosowania netykiety.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o wybranej kampanii przeciw hejtowi.
  • Jeśli Twoje dziecko padło ofiarą hejtu: zabezpiecz dowody (zrób zrzuty ekranu), zgłoś sprawę administratorowi, zaakceptuj emocje dziecka. Możesz skorzystać z pomocy wychowawcy klasy lub specjalistów (psychologa, pedagoga).
  • Jeśli Twoje dziecko jest autorem nienawistnych komentarzy, porozmawiaj z nim, żeby poznać przyczynę. Wspólnie ustalcie, jak można naprawić wyrządzoną krzywdę.
  • Pomoc znajdziesz także pod numerem telefonu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 800 100 100. Jest to telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci.

 

(Informacje zaczerpnięte z materiałów zamieszczonych w ramach kampanii #świętokrzyskieNIEhejtuje na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Kiecach)

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

 

 

   Nasza szkoła już po raz kolejny bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji
o Prawach Dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na dzieci i ich prawa. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.
     UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.
To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
        Nasza szkoła w dniach  19 - 26.11.2021  w ramach tego wydarzenia przygotowała cykl działań polegający na:
 - Organizacji  „NIEBIESKIEGO DNIA” - uczniowie wraz z nauczycielami przyszli ubrani  na  niebiesko, 
lub posiadali jakiś niebieski dodatek,
 - Uczniowie przygotowali w swoich klasach gazetki informacyjne na temat praw dziecka,
 - Na szkolnym placu dzieci  wykonały  MURAL przedstawiający symbolikę praw  dziecka,
 - We współpracy z Biblioteką Pedagogiczną uczniowie klas IV wzięli udział w akcji informacyjno - czytelniczej podczas, której czytano wybrane  opowiadania z książki Anny Czerwińskiej – Rydel i Renaty Piątkowskiej
„Moje prawa ważna sprawa”. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat opisywanych sytuacji i własnych doświadczeń. Pani Agata Jaczyńska zachęcała również do sięgnięcia po inne pozycje książkowe, które
w zrozumiały sposób tłumaczą te trudne czasami tematy. W trakcie spotkania  przybliżono także działalność
i zasięg organizacji UNICEF.
- Dzieci klas IV-VII w ramach zajęć plastycznych wykonały plakaty ilustrujące jedno z wybranych praw.
  Prace  zostały wyeksponowane w formie galerii na szkolnym korytarzu.
 - Najmłodsi nasi uczniowie oddziałów 0 a, b w ramach akcji świetnie poradzili sobie z kolorowankami,
które również utworzą piękne galerie w ich klasach, a jednocześnie będą przypominać o bardzo ważnych sprawach. W ramach projekcji edukacyjnej  obejrzeli  krótki film „Co to są prawa dziecka?”, który wzbudził wiele emocji i dał temat do dyskusji.
     Cytując słowa Janusza Korczaka „Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów.(…) Potrzebny przewodnik, który odpowie na pytanie”, bądźmy takim przewodnikiem dla naszych dzieci jako rodzice, nauczyciele. Pokazujmy pozytywne wartości naszego życia, by  były świadome swoich praw i walczyły o nie. Prowadźmy nasze pociechy w dobrym kierunku, aby kochały, były kochane
i szanowały drugiego człowieka.

 

Pedagodzy szkolni

 

 

Dzień Pozytywnego Myślenia

 

 

2 lutego jest obchodzony Dzień Pozytywnego Myślenia. Pozytywne myślenie może zdziałać więcej niż nam się wydaje. Pomaga ono uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przekłada się na większe sukcesy w życiu codziennym. Dzięki niemu znajdujemy motywacje do działań i odkrywamy siebie z najlepszej możliwej strony. Pozytywne nastawienie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie. Dzięki pozytywom jesteśmy
w stanie przenosić góry, dokonywać rzeczy niemożliwych, pokonywać trudności, walczyć czasami z nieuleczalną  chorobą. Ważne jest aby otaczać się osobami, dla których nie ma sytuacji bez wyjścia, którzy będą z nami trwać, wspierać, budować naszą siłę walki, walczyć. 

I tak nasza skromna uczniowska społeczność  mimo, że  pandemia pokrzyżowała  nasze październikowe plany dotyczące udziału w  Akcji Różowej Wstążki zaangażowała się  kolejny raz we wsparcie osób onkologicznie chorych. Wiemy jak ważne jest samopoczucie i komfort życia  w tak trudnej chorobie. Dzięki współpracy
z Fundacją Rak’n Roll Wygraj Życie!  i w tym roku uczennice naszej szkoły sprawiły, że „czasem wyczarowanie niezwykłego dnia wymaga jedynie drobnej zmiany w jego odbiorze” (Louise L. Hay). Udział w akcji Daj Włos! na pewno zmieni życie choć niektórych osób chorujących na nowotwory, to oni  budząc się rano pomyślą, jaki to wspaniały skarb: żyć, oddychać i móc się radować. Chciałybyśmy serdecznie podziękować uczennicom, które oddały swoje włosy na tak szczytny cel:
Zofia Bełdowska, Lena Malarczyk -  klasa IVa
Katarzyna Roszak, Amelia Sobczyk – klasa IVc
Również ich  rodzicom za wspaniałą postawę rodzicielską, wspieranie pociech w działaniach pomocowych, charytatywnych, uczenie wrażliwości, empatii i bycia  nieobojętnym na krzywdę drugiego człowieka.
Życzymy wszystkim, aby Dzień Pozytywnego Myślenia był codziennie.

 

Małgorzata Rusin - Woźnica
Dorota Domagała

 

 

 

 

Projekt edukacyjny "eMOCje w głowie"

Szkoła w ramach współpracy z organizacją Unicef wzięła udział w  projekcie  edukacyjnym   
„eMOCje w głowie”
. Działania w ramach niniejszego projektu realizowano w okresie 1 – 15. 06. 2022.

W tym czasie, uczniowie ze świetlicy szkolnej wzięli udział w cyklu zajęć promujących profilaktykę zdrowia psychicznego. W trakcie warsztatów uczyli się czym są emocje, jak zróżnicowane są ich nazwy, jakie są ich przejawy i możliwe przyczyny.  Uczniowie chętnie angażowali się w odgrywanie scenek rodzajowych „pełnych emocji”, z zaangażowaniem przyporządkowywali do niech adekwatne emotikony.

Dużą radość sprawiało im zaznaczanie na uczuciometrze inspektora krokodyla emocji, które towarzyszyły im podczas tych zajęć.  Ze zdumieniem zauważyli, że rozmowa na temat przeżywania różnych emocji daje im siłę
do pokonywania swoich słabości, trudności, daje okazję do dzielenia się swoim szczęściem i sukcesami -
jest supermocą.

Z kolei przygody Mei, zainspirowały ich do stworzenia własnych komiksów przedstawiających sytuacje,
w których się znaleźli. Należy dodać, że komiksy z perypetiami Mei zostały udostępnione w bibliotece szkolnej dla całej społeczności szkolnej, i niejednokrotnie stanowiły inspirację do zajęć realizowanych w ramach pracy czytelni.

Z kolei uczniowie klasy V uczestniczyli w warsztacie z psychologiem szkolnym „Zdrowie psychiczne czyli…”. Zajęcia przeprowadzono w oparciu o materiały przesłane w ramach projektu, wskazując czym jest zdrowie psychiczne, jak o nie dbać i jakie sygnały stanowią powód do niepokoju, a także dając uczniom okazję do dyskusji na ważne dla nich tematy.

Włączenia w realizację programu rodziców i opiekunów uczniów dokonano udostępniając im dedykowane materiały poprzez dziennik Librus.

Agnieszka Kwiecińska, Małgorzata Rusin - Woźnica

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

 

 

Drodzy Rodzice!

 

Specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą, m.in. konsultanci Telefonu Zaufania 116 111, informują, że w ostatnim czasie rozmowy z młodymi ludźmi coraz częściej dotyczą sytuacji związanej z pandemią korona wirusa: emocji wynikających z obawy o siebie i bliskich oraz silnego lęku i stresu związanego z przyszłością. Dzieci czują się osamotnione, zagubione w milczeniu rodziców i informacyjny szumie mediów. Martwią się zbliżającymi się egzaminami, niepewną rekrutacją, zdrowiem dziadków, rodziców wciąż chodzących do pracy. Dodatkowo trudno im organizować i planować swoją naukę i obowiązki w systemie, jakiego dotychczas nie znali: w oparciu o samodzielne zarządzanie sobą w czasie.

W związku z powyższym, pamiętajcie Państwo, że jestem dostępna dla Was i Waszych Dzieci na Librusie. Jeśli będzie taka potrzeba, z powodzeniem możemy kontaktować się przez Skype’a, Messengera itp. – w tym zakresie rozwiązania cyfrowe bardzo nam sprzyjają ;)

Agnieszka Kwiecińska

 

 

Wiersze naszych uczniów:

 

WIERSZE_PRAWA_DZIECKA.pdf

 

 

 

20 listopada - 30 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka

 

 

 

Janusz Korczak - pedagog, który miał niezwykłą umiejętność wczuwania się w mentalność dzieci trwania z nimi w nieustannym dialogu powiedział kiedyś „Nie ma dzieci, są ludzie”- dziecko też człowiek, tylko mały. Był wspaniałym obserwatorem dziecka oraz nieugiętym obrońcą jego praw.

„Każde dziecko powinno wychowywać się w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia oraz w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości, solidarności” - głosi preambuła Konwencji o prawach dziecka. W naszej szkole od lat uświadamiamy naszym wychowankom jakie mają prawa.

Z okazji 30 rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka został rozstrzygnięty konkurs, w którym każda z klas w naszej szkole miała za zadanie zilustrować inne prawo i napisać o nim krótki wierszyk. Prace plastyczne były bardzo wymowne i wykonane w kreatywny sposób, wszyscy uczniowie zostali zwycięzcami. Wiersze będą dostępne na naszej stronie internetowej, natomiast prace będą udostępnione w Centrum Kultury dla zainteresowanej publiczności.

Drugą częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka była przygotowana krótka inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy 7a oraz pokaz prezentacji multimedialnej dotyczącej tego tematu. Tradycją naszej szkoły jest również przestrzeganie dodatkowego prawa życzliwości i uśmiechu, które ustanowione zostało na okoliczność Dnia Życzliwości i uśmiechu, przypadającego na 21 listopada. Patronatem tej akcji jest organizacja UNICEF, w której niebieskich barwach wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wystąpili w tym wyjątkowym dniu.

Małgorzata Rusin - Woźnica

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

17 października - "Ciało w formie, umysł w normie"

 

 

   Zbliżający się Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania był elementem kampanii profilaktyczno - edukacyjnej: "Ciało w formie, umysł w normie", zorganizowanej w naszej szkole 17 października przez pedagogów, psychologa i Panią wicedyrektor. Spotkanie to miało na celu przybliżenie uczniom klas VII i VIII tematyki planowania zdrowego odżywiania, promowania aktywnego trybu życia i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.

   Gościliśmy między innymi panią Annę Gołdyn, która jest dietetykiem, promuje zdrowy styl życia, układa indywidualne, zbilansowane diety. Udziela porad dotyczących prawidłowego odżywiania w różnego rodzaju schorzeniach m.in. cukrzycy, otyłości,chorobach układu krążenia. Prowadzi infolinię i spotkania dla diabetyków. Przedstawione informacje były bardzo interesujące. Umożliwią uczniom odpowiednie planowanie posiłków: takie, które umożliwi im optymalny wzrost i rozwój.

   Następną zaproszoną była pani Jolanta Sajdak, która jest pedagogiem w Szkole Podstawowej nr 4, członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego, instruktorką zumby, organizatorką charytatywnych maratonów zumby. Współpracuje z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Jędrzejowie i Domem Dziecka w Nagłowicach, gdzie prowadzi zajęcia zumbowe. Dzięki niej uczniowie dowiedzieli się jak można spędzać wolny czas robiąc to co się kocha, jednocześnie pomagając innym.

   Pan Michał Bąkiewicz, kierownik pływalni miejskiej, ratownik WOPR, trener i założyciel klubu pływackiego "ORKA", członek Jędrzejowskiego Klubu Kolarskiego, instruktor narciarstwa górskiego, opowiedział o swoich pasjach i zachęcał młodzież do czynnego uprawiania sportów. Zaznaczył, że aktywnośc fizyczna korzystnie wpływa na rozwój i kondycję oraz sprawia, że człowiek czuje się młody mimo upływu lat. Mówił również, że jego zainteresowania sportowe są częścią życia rodzinnego, ponieważ uczestniczą w nim dzieci i żona Pani Małgorzata Bąkiewicz, która jest nauczycielem w naszej szkole. Pani Małgosia jest również instruktorem pływania, fittnes i narciarstwa górskiego. Wspólnie z mężem brała udział m.in. w Tour de Pologne amatorów. Podczas spotkania opowiedziała o swoim udziale w "OTYLIADZIE", dzięki której nauczyła się pokonywać swoje słabości i stwiać sobie coraz ambitniejsze cele.

   Ostatnim uczestnikiem, który wzbudził najwięcej emocji zarówno u płci żeńskiej jak i męskiej, był pan Mariusz Gocoł, instruktor kulturystyki i pływania, ratownik WOPR, wychowanek klubu pływackiego "ORKA". Pan Mariusz prowadzi treningi personalne i konsutacje w doborze planu treningowego i żywieniowego. Uczestniczy w pokazach kulturystycznych i jest organizatorem Jędrzejowskiej Ligii Trójboju Siłowego. Mówił na temat roli sportu w budowaniu poczucia własnej wartości, pokonywaniu własnych słabości, a przedewszystkim o samodyscyplinie, jako najważniejszym elemencie na drodze do sukcesów.

Małgorzata Rusin - Woźnica i Agnieszka Kwiecińska

 

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

 

 

 

23 listopada - "Moje prawa, ważna sprawa"

 

 

 

Od wielu już lat w naszej szkole co roku w związku z rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka a od 2014 r. z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka odbywają się różne akcje edukacyjne. W tym roku zorganizowano kampanię pod hasłem "Prawo dziecka do życzliwości i uśmiechu". Jednym z jej elementów było wykonanie przez uczniów klas I – VI, wraz z wychowawcami, wspólnego plakatu ilustrującego to hasło. Powstały piękne, oryginalne prace, które zostały wyeksponowane na specjalnej tablicy. Zorganizowano również w kl. II – VII „Plebiscyt na najbardziej życzliwego ucznia”. Ten zaszczytny tytuł otrzymali:

 Sułek Piotr                    kl. II a

Kręcisz Daria                 kl. III a

Wróblewska Zuzanna    kl. III b

Chalewska Blanka         kl. III c

Łataś Mateusz                kl. III d

Kotyl Oliwier                 kl. IV a

Kulińska Michalina        kl. IV b

Jawor Alicja                   kl. IV c

Ziębińska Zuzanna         kl. V a

Bugajski Sebastian         kl. V b

Szewczyk Daniel            kl. VI a

Sułek Kamil                    kl. VI b

Frej Maja                        kl. VII a

Marcinkowska Julia        kl. VII b

Podsumowanie tego plebiscytu oraz całej kampanii poświęconej prawom dziecka odbyło się
w czwartek 23.11.2017 r.

Podczas spotkania z uczniami klas I – VI została zaprezentowana przez uczniów klasy V a inscenizacja „Moje prawa, ważna sprawa”, w której przedstawiono w dwóch scenkach prawo dziecka do prywatności oraz do informacji.

Praw dziecka jest oczywiście znacznie więcej, ale o tym przypomniano dzieciom, a także dorosłym, w krótkiej prezentacji multimedialnej.

Ważne, aby o prawach dziecka pamiętać nie tylko przy okazji takich dni, ale przez cały rok.

Organizatorkami kampanii i realizowanych w jej ramach akcji były: Bożena Adamczyk
i Małgorzata Grzesik – pedagodzy szkolni, oprawę plastyczną przygotowała Małgorzata Rusin – Woźnica.

 

 

 

 

 

9 marca - "Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę"

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

 

 

 

 

 

W dniu 28 października w naszej szkole odbyła się impreza propagująca postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych ludzi przygotowana przez Szkolne Koło Wolontariatu i pedagogów szkolnych. Uroczystość odbyła się pod hasłem „WOLONTARIAT –ŚWIADOMIE POMAGAM INNYM”. W naszych skromnych progach gościliśmy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami paniami: Justyną Gadowską i Iwoną Sosnkowską.

„Dzisiejsze nasze spotkanie poświęcone jest tematowi, który tkwi na co dzień w naszym życiu, który jest obok nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jest to pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc, która może być dla kogoś podporą w życiu, lecz także zwykłym rozwiązaniem codziennych problemów, z którymi ludzie nie mogą sobie poradzić.” Takimi słowami uczniowie klas IVa i Vb rozpoczęli program słowno muzyczny, na który nie przypadkowo zaprosiliśmy naszych gości. Od kilku lat współpracujemy z opiekunami i uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzięki tym ludziom wolontariusze z naszej szkoły mają możliwość uczestniczyć w regularnie organizowanych warsztatach plastycznych, podczas których wspólnie wykonują prace z wykorzystaniem różnych innowacyjnych technik plastyczno - technicznych. Takie spotkania nie tylko owocują we wspólnie wykonane prace, ale również wnoszą w życie młodych ludzi chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, uczą wrażliwości, otwartości, rozwijają empatię. Wystarczy zrobić tak niewiele, aby drugi człowiek poczuł się szczęśliwy i potrzebny, bo przecież każdy z nas potrzebuje wsparcia bliskiej osoby. Najważniejszą ideą jest pomagać bezinteresownie, nie licząc na jakąś nagrodę, bo najpiękniejszą nagrodą jest zwykłe „dziękuję”. W przedstawieniu była również mowa o działalności charytatywnej w naszej szkole jaką prowadzą organizacje między innymi Szkolne Koło Caritas, PCK oraz nauczyciele i uczniowie angażujący się w różne działania pomocowe. Poprzez pracę z innymi na rzecz innych potrzebujących, młody człowiek odkrywa własną wartość, czuje się akceptowany, traktowany poważnie. Włączanie się w działania wolontariatu jest doskonałą alternatywą dla nudy, daje możliwości robienia czegoś ważnego i wartościowego. Wolontariat to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, wzięcie odpowiedzialności za niego, to także wspaniałe doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowanym.

Małgorzata Rusin - Woźnica

 

 

 

 

 

 

21 listopada w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, odbyła się impreza czytelniczo - edukacyjna dla uczniów klas I - III, zorganizowana przez pedagogów i bibliotekarzy szkolnych pt. "Kocha, lubi, szanuje - dziecko i jego emocje". W czasie imrezy dzieci mogły wysłuchać czytanych przez panią dyrektor, bibliotekarzy i uczniów klasy IVa, opowiadań  Grzegorza Kasdepki pt. "Radość", "Miłość" i "Szczęście" z książek pt. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" oraz "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach". Drużyny z poszczególnych klas wzięły również udział w przygotowanych przez pedagogów konkurencjach: układanie puzzli, plątaninka literowa i układanka obrazkowo - zdaniowa dotycząca praw dziecka. Na zakończenie każda z klas zaprezentowała wierszyki i piosenki, a wychowawczynie odgadywały zagadki z książki Marcina Brykczyńskiego pt. "Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta ten odgadnie". Całość imprezy dopełniły piosenki z bajek "Dzwoneczek i bestia z Nibylandii", "Rodzinka Robinsonów" i "Zwierzogród".

Anna Haczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

7 grudnia, jak co roku 20 dzieci z klas O - III spotkało się ze Świętym Mikołajem w czytelni biblioteki szkolnej. Inicjatorami akcji charytatywnej "Mikołajkowe dary" są pedagodzy szkolni.

 

 

 

 

23 marca - "Savoir - vivre" konkurs czytelniczo - edukacyjny dla uczniów klas IV

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2015/2016

 

 

 

 

20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym roku, w naszej szkole został on połączony ze Światowym Dniem Życzliwości i Uśmiechu. Podsumowanie akcji nastąpi 23 listopada 2015 r. Uczniowie klas II - VI przygotowali plakaty, które stworzą "Galerię życzliwości". Klasy otrzymają "Szkolny dekalog człowieka życzliwego". Ponadto na drzwiach każdej klasy pojawią się uśmiechnięte buźki. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej życzliwości - każdego dnia smiley

 

 

 

 

 

 

7 grudnia 2015 r., w czytelni szkolnej miała miejsce akcja charytatywna "Mikołajkowe dary", połączona z "Mikołajkowym czytaniem", przygotowana przez pedagogów szkolnych, Bożenę Adamczyk i Małgorzatę Grzesik. To akcja, której celem jest przekazanie paczek wybranym dzieciom. Pomocnicy Świętego Mikołaja zaprezentowali krótkie przedstawienie artystyczne oraz czytali opowieści o tematyce bożonarodzeniowej. Dotarli również ze swoimi czytankami do przedszkolaków, dzieci z oddziałów zerowych i pierwszych klas. 

 

 

 

 

 

 

11 grudnia 2015 r. miała miejsce druga już akcja w bieżącym roku szkolnym dotycząca praw dziecka. Jej myślą przewodnią było hasło -  "Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka". Nasi uczniowie obejrzeli przygotowany przez pedagogów szkolnych i klasę IVa krótki program artystyczny, łączący słowo, muzykę i pokaz multimedialny. Na zakończenie został zaprezentowany film dotyczący najnowszej akcji edukacyjnej UNICEFu - "MALI uczniowie idą do szkoły".

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3
    ul. Reymonta 1
    28 - 300 Jędrzejów
  • 0 41 386 12 51

Galeria zdjęć